| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Będzie więcej miejsc w żłobkach?

Będzie więcej miejsc w żłobkach?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak z prośbą o przedstawienie informacji na temat stanu prac nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Problemy z miejscami w żłobku

Znalezienie miejsc w żłobkach niejednokrotnie graniczy z cudem. Na zatrudnienie niani rzadko która rodzina jest w stanie sobie pozwolić. Ciężko o miejsce w dużych oraz mniejszych miastach, natomiast na wsi mało które dziecko jest posyłane do żłobka ze względu na brak żłobków na terenach wiejskich. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych żłobkach zapisuje się nawet …nienarodzone dzieci. Rodzice pół żartem, pół serio mówią, że należy najpierw zarezerwować miejsce w żłobku, a dopiero później rozpocząć starania o dziecko.

Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Pod nadzorem Jolanty Fedak w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad przygotowaniem ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W tym akcie prawnym mają znaleźć rozwiązania systemowe oraz zapisy ułatwiające otwieranie nowych żłobków, których na dzień dzisiejszy jest ogromny bardzo brakuje .

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak poprosił Jolantę Fedak - Minister Pracy i Polityki Społecznej o przedstawienie informacji o postępach w pracach nad ustawą o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zwracając się do resortu wyraził nadzieję, że projektowane zmiany zwiększą dostęp do różnorodnych form opieki nad małym dzieckiem, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Utrudnienia w dostępie do tego typu opieki w małych miejscowościach jest niesprawiedliwe, gdyż faworyzuje
Wyraził on zaniepokojenie ograniczonym dostępem małych dzieci do opieki żłobkowej. Marek Michalak obawia się, że zbyt restrykcyjne przepisy prawa staną na przeszkodzie powstawania nowych żłobków i tym samym zwiększenia liczby miejsc w nich.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Trwają prace nad przygotowaniem ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Trwają prace nad przygotowaniem ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK