| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat w roku 1972 w lipcu urodziłam dziecko – w listopadzie 1973 rok rozpoczęłam prace chałupniczą aby móc się opiekować dzieckiem – w czasie zatrudnienia nie zawsze mogłam się wywiązać z miesięcznych terminów oddania mojej produkcji (choroba dziecka) w tym czasie nie były odprowadzane za mnie składki na ubezpieczenie (nie zaliczono mi paru miesięcy do stażu pracy) czy te kilka miesięcy mogę wypełnić opieką nad dzieckiem w wieku do lat czterech jak również okres przed podjęciem pracy?

Okresem nieskładkowym uwzględnianym przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury jest okres urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego matce opiekującej się małymi dziećmi oraz okresy niewykonywania pracy spowodowane opieką nad dzieckiem w wieku do 4 lat – w granicach do 3 lat na każde dziecko – łącznie nie więcej niż 6 lat.

Okres pracy nakładczej (chałupniczej) jest okresem składkowym. Nie można jednak uznać za okresy składkowe – okresów wykonywania pracy nakładczej, jeżeli wynagrodzenie z tytułu tej pracy wynosiło mniej niż połowa obowiązującego najniższego wynagrodzenia, czy też okresów w których praca ta nie była wykonywana. Jeżeli natomiast w okresach takich sprawowana była równocześnie opieka nad małym dzieckiem - to nie ma żadnych przeszkód, aby okresy te uznać za okresy nieskładkowe. Zatem również w pani przypadku okres w którym nie wykonywała pani pracy chałupniczej, może być uznany jak okres sprawowania opieki nad dzieckiem.

Dodaję, że okres sprawowania opieki nad małym dzieckiem przed podjęciem zatrudnienia – jak też w czasie przerwy w zatrudnieniu – jest traktowany również jako okres nieskładkowy.

Podstawa prawa: Art. 6 ust. 2 pkt 11 i art. 7 pkt 5 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK