| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat w roku 1972 w lipcu urodziłam dziecko – w listopadzie 1973 rok rozpoczęłam prace chałupniczą aby móc się opiekować dzieckiem – w czasie zatrudnienia nie zawsze mogłam się wywiązać z miesięcznych terminów oddania mojej produkcji (choroba dziecka) w tym czasie nie były odprowadzane za mnie składki na ubezpieczenie (nie zaliczono mi paru miesięcy do stażu pracy) czy te kilka miesięcy mogę wypełnić opieką nad dzieckiem w wieku do lat czterech jak również okres przed podjęciem pracy?

Okresem nieskładkowym uwzględnianym przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury jest okres urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego matce opiekującej się małymi dziećmi oraz okresy niewykonywania pracy spowodowane opieką nad dzieckiem w wieku do 4 lat – w granicach do 3 lat na każde dziecko – łącznie nie więcej niż 6 lat.

Okres pracy nakładczej (chałupniczej) jest okresem składkowym. Nie można jednak uznać za okresy składkowe – okresów wykonywania pracy nakładczej, jeżeli wynagrodzenie z tytułu tej pracy wynosiło mniej niż połowa obowiązującego najniższego wynagrodzenia, czy też okresów w których praca ta nie była wykonywana. Jeżeli natomiast w okresach takich sprawowana była równocześnie opieka nad małym dzieckiem - to nie ma żadnych przeszkód, aby okresy te uznać za okresy nieskładkowe. Zatem również w pani przypadku okres w którym nie wykonywała pani pracy chałupniczej, może być uznany jak okres sprawowania opieki nad dzieckiem.

Dodaję, że okres sprawowania opieki nad małym dzieckiem przed podjęciem zatrudnienia – jak też w czasie przerwy w zatrudnieniu – jest traktowany również jako okres nieskładkowy.

Podstawa prawa: Art. 6 ust. 2 pkt 11 i art. 7 pkt 5 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »