| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

O standardzie akademików można mówić różne rzeczy. Wiele z nich przedstawia się dość ubogo, ale są też i takie pokoje, które prezentują całkiem wysoki standard. Bardzo często można znaleźć lokal dwupokojowy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Jest to z całą pewnością opcja najtańsza, ale nie jest dostępna dla wszystkich. Główne kryteria, jakie uczelnie bierze pod uwagę przydzielając lokal to zarobki w rodzinie i odległość między uczelnią a domem rodzinnym. Ponadto, działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli aby mieć szansę na akademik, należy odpowiednio wcześnie złożyć podanie.

Jak kształtują się ceny? W głównej mierze zależy to od standardu wykończenia lokalu i tego, ilu osobowy jest to pokój. Ceny wahają się od 250 do 450 zł za miesiąc.

Zobacz również: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Inną opcją, choć dużo niej popularną niż pozostałe, jest stancja, czyli zamieszkanie z inną osobą, najczęściej starszą, która wynajmuje jeden lub dwa pokoje w swoim mieszkaniu. Osoby, które zdecydują się na tą opcję muszą brać pod uwagę specyfikę tej formy wynajmu. Nie każdemu odpowiadać będzie stałe towarzystwo właściciela mieszkania i dostosowywania się do reguł panujących w jego domu.

Koszty są nieco wyższe niż w przypadku akademików i zależne są od miasta, w którym rozpoczniemy studia. Najdroższe są oczywiście Warszawa i Kraków. Ceny – ok. 400-550 zł.

Jedną z najpopularniejszych opcji jest nadal samodzielne wynajęcie mieszkania. Jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Tu z całą pewnością należy posiadać większy budżet. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania ze znajomymi. Już 3 czy 4 osoby w mieszkaniu, to znaczna obniżka kosztów. W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń i tą drogą najszybciej i najtaniej wyszukamy odpowiedni lokal (można korzystać z pomocy agencji nieruchomości, ale są to dodatkowe koszty).
O cenach wynajmu mieszkania można mówić bardzo długo. Zależą one nie tylko od miasta, ale także od dzielnicy, w jakiej znajduje się mieszkanie, liczby pokojów, od bliskości środków transportu i wielu innych czynników. Ceny wahają się więc od ok. 1000 zł za kawalerkę, po 2-3 tysiące za mieszkania 3- czy 4-pokojowe.

Ta opcja wiąże się nie tylko z stosunkowo wysokimi kosztami, ale i zobowiązaniem na kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednim budżetem, może wziąć taką opcję pod rozwagę, choćby z tego powodu, iż zakup lokalu to inwestycja. Inwestujemy we własne mieszkanie, a nie zasilamy portfela obcej osoby.

Tu, mamy do wyboru rynek wtórny i rynek pierwotny. Podobnie, jak w przypadku wynajmu, Internet przepełniony jest ofertami sprzedaży mieszkań – od kawalerek po kilkupokojowe apartamenty.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Student, poszukując mieszkania, może zdeydować się na akadmik, stancję lub wynajem mieszkania.
Student, poszukując mieszkania, może zdeydować się na akadmik, stancję lub wynajem mieszkania.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK