| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

O standardzie akademików można mówić różne rzeczy. Wiele z nich przedstawia się dość ubogo, ale są też i takie pokoje, które prezentują całkiem wysoki standard. Bardzo często można znaleźć lokal dwupokojowy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Jest to z całą pewnością opcja najtańsza, ale nie jest dostępna dla wszystkich. Główne kryteria, jakie uczelnie bierze pod uwagę przydzielając lokal to zarobki w rodzinie i odległość między uczelnią a domem rodzinnym. Ponadto, działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli aby mieć szansę na akademik, należy odpowiednio wcześnie złożyć podanie.

Jak kształtują się ceny? W głównej mierze zależy to od standardu wykończenia lokalu i tego, ilu osobowy jest to pokój. Ceny wahają się od 250 do 450 zł za miesiąc.

Zobacz również: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Inną opcją, choć dużo niej popularną niż pozostałe, jest stancja, czyli zamieszkanie z inną osobą, najczęściej starszą, która wynajmuje jeden lub dwa pokoje w swoim mieszkaniu. Osoby, które zdecydują się na tą opcję muszą brać pod uwagę specyfikę tej formy wynajmu. Nie każdemu odpowiadać będzie stałe towarzystwo właściciela mieszkania i dostosowywania się do reguł panujących w jego domu.

Koszty są nieco wyższe niż w przypadku akademików i zależne są od miasta, w którym rozpoczniemy studia. Najdroższe są oczywiście Warszawa i Kraków. Ceny – ok. 400-550 zł.

Jedną z najpopularniejszych opcji jest nadal samodzielne wynajęcie mieszkania. Jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Tu z całą pewnością należy posiadać większy budżet. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania ze znajomymi. Już 3 czy 4 osoby w mieszkaniu, to znaczna obniżka kosztów. W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń i tą drogą najszybciej i najtaniej wyszukamy odpowiedni lokal (można korzystać z pomocy agencji nieruchomości, ale są to dodatkowe koszty).
O cenach wynajmu mieszkania można mówić bardzo długo. Zależą one nie tylko od miasta, ale także od dzielnicy, w jakiej znajduje się mieszkanie, liczby pokojów, od bliskości środków transportu i wielu innych czynników. Ceny wahają się więc od ok. 1000 zł za kawalerkę, po 2-3 tysiące za mieszkania 3- czy 4-pokojowe.

Ta opcja wiąże się nie tylko z stosunkowo wysokimi kosztami, ale i zobowiązaniem na kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednim budżetem, może wziąć taką opcję pod rozwagę, choćby z tego powodu, iż zakup lokalu to inwestycja. Inwestujemy we własne mieszkanie, a nie zasilamy portfela obcej osoby.

Tu, mamy do wyboru rynek wtórny i rynek pierwotny. Podobnie, jak w przypadku wynajmu, Internet przepełniony jest ofertami sprzedaży mieszkań – od kawalerek po kilkupokojowe apartamenty.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK