REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Wioleta Matela
Czy odszkodowanie po zmarłym konkubencie jest możliwe?
Czy odszkodowanie po zmarłym konkubencie jest możliwe?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób pozostaje w nieformalnych związkach. Jeżeli śmierć partnera nastąpiła wskutek wypadku czy pobicia, konkubent może dochodzić stosownej renty, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jak tego dokonać?

Zdarza się, iż uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia są przyczyną śmierci. W takich sytuacjach prawo daje członkom rodziny zmarłego możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Niemal takie same uprawnienia w tym względzie przysługują konkubentowi.

REKLAMA

Renta odszkodowawcza

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoby bliskie, którym zmarły stale i dobrowolnie dostarczał środków utrzymania mogą żądać renty odszkodowawczej. Ważne jest, by nie sprzeciwiały się temu zasady współżycia społecznego. Obecnie nie budzi wątpliwości, iż osobą bliską zmarłemu jest jego konkubent. Zgodnie z orzecznictwem kobieta, czy mężczyzna, którzy nie zawarli związku małżeńskiego, mogą być uważani za osoby uprawnione do uzyskania renty, jeżeli zostaną spełnione wymagane przesłanki. To znaczy, gdy występuje dobrowolne i trwałe dostarczanie środków, a w szczególności, jeżeli nie sprzeciwiają się temu zasady współżycia społecznego. Istnienie obydwu przesłanek musi udowodnić partner, który chce otrzymać stosowną rentę (Wyrok SN z 2 grudnia 1970 r., II CR 341/70).

Warto nadmienić, iż przesłanka zasad współżycia społecznego może mieć znaczenie w sytuacji odmowy przyznania renty odszkodowawczej partnerowi związku homoseksualnego. Trudno bowiem dowieść, iż charakter takiego związku odpowiada społecznie akceptowanym normom.

Zobacz również: Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Odszkodowanie

REKLAMA

Jeżeli śmierć osoby bliskiej spowodowała znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej członków rodziny, mogą oni ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Warto podkreślić, iż pokrewieństwo nie stanowi tu wyłącznego kryterium zaliczenia do najbliższych członków rodziny zmarłego. To sąd w każdej konkretnej sprawie ocenia, kto może być uznany za najbliższego członka rodziny. Sąd weźmie tu zatem pod uwagę faktyczny układ stosunków rodzinnych. W zależności od konkretnej sytuacji do najbliższych członków rodziny mogą być więc zaliczeni krewni, powinowaci i przysposobieni, konkubent oraz jego krewni, w tym dzieci tylko jednego lub drugiego z nich, a także dzieci wspólne (wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2005 r., IV CK 648/2004 ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dochodzenia odszkodowania należy wykazać, iż osoba zmarła była najbliższym członkiem rodziny, a wskutek jej śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej. Pogorszenie sytuacji życiowej może na przykład wynikać z bardzo silnych przeżyć psychicznych związanych ze śmiercią osoby bliskiej. Podobnych przeżyć może doświadczyć dziecko pozostałego przy życiu partnera, którym rzeczywiście opiekował się zmarły. Takie ujemne doznania psychiczne mogą skutkować osłabieniem energii życiowej i w rzeczywistości pogorszeniem sytuacji życiowej. Dla dochodzenia odszkodowania ważne jest by pogorszenie sytuacji życiowej było znaczne.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wypłacenie zasiłku pogrzebowego, płacenie renty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy otrzymanie odprawy pośmiertnej nie wyłącza uprawnienia do otrzymania odszkodowania

Zadośćuczynienie 

Najbliżsi członkowie rodziny mogą również liczyć na zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Jest to nowe uprawnienie, wprowadzone nowelizacją z 3 sierpnia 2008 r. Krąg osób uprawnionych do odszkodowania jest tu taki sam jak w przypadku odszkodowania.

Podstawa prawna: art. 446 § 2-4 ustawy Kodeks cywilny

Zobacz również serwis: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA