REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry/ fot. Newspress
Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry/ fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że za przegląd techniczny kierowca zapłaci z góry. Oprócz tego postanowiono o przyspieszeniu wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Na 47 posiedzeniu Sejmu uchwalono nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Posłowie niemal jednogłośnie przyjęli propozycję zmian, które zakładają przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Posłowie przystali na to by CEP zaczął funkcjonować już od 30 października 2017 r.

REKLAMA

Za badanie zapłacisz z góry

REKLAMA

Nowe przepisy przewidują konieczność uiszczenia opłaty za badanie techniczne pojazdu jeszcze przed jego przeprowadzeniem. W obecnym porządku prawnym kierowcy płacą za badanie po wbiciu przez diagnostę do dowodu rejestracyjnego pieczątki. Można zadać sobie pytanie, jakie ma znaczenie to czy zapłacisz przed badaniem czy po?

Prawodawca nakładając na kierowcę obowiązek zapłaty z góry za badanie techniczne pojazdu chce zmniejszyć skalę zjawiska, które polega na ,,przymykaniu oka’’ przez diagnostów na niektóre nieprawidłowości wykryte w trakcie kontroli pojazdu. Kierowca, który zrobił przegląd w jednym warsztacie i tam wykryto pewne nieprawidłowości, może spróbować szukać diagnosty, który przybije pieczątkę pomimo tych wad.

Zobacz też: Wykroczenia drogowe

Dane z kontroli, w tym dane o próbie zdobycia pieczątki, mają trafiać do CEP. Oznacza to, że kierowca, który zapłaci za badanie z góry nie znając jego wyniku, nie będzie miał możliwości dopuszczenia się opisanego oszustwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewidziano wyjątek od obowiązku zapłaty z góry za badanie techniczne. Tego obowiązku nie będą mieli przedsiębiorcy, którzy rozliczają usługę na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Nowe przepisy nakładają także nowe obowiązki m.in. na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jak wskazują nowe przepisy, UFG będzie musiał przekazywać do CEP wszelkie informacje na temat istotnych szkód, do jakich doszło w aucie w czasie wypadku. Przez istotną szkodę należy rozumieć ,,szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikująca pojazd do dodatkowego badania technicznego’’.

Osoba chcąca kupić używane auto będzie mogła zajrzeć do CEP by sprawdzić czy auto nie miało wcześniej jakichś poważniejszych uszkodzeń, o którym sprzedawca wcześniej nie wspomniał. Zwiększy to bezpieczeństwo na drogach i ukróci proceder sprzedawania silnie uszkodzonych aut.

W ewidencji mają znaleźć się także dane na temat ciążących na aucie zastawów i innych zabezpieczeń.

Straż Graniczna ma zyskać możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego bez czekania na Policję. Straż. Na skutek tej zmiany SG będzie musiała także wprowadzać do CEP dane na temat zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz na temat wydanych pozwoleń czasowych.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

REKLAMA

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Czy znasz swoje prawa?

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Ale, czy znasz swoje prawa? Kluczowa jest wina i warunki techniczno-organizacyjne panujące w sklepie. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na kontekst.

REKLAMA