| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Rozwiązanie umowy z pracownikiem powołanym

Rozwiązanie umowy z pracownikiem powołanym

Jestem pracownikiem powołanym. W jaki sposób może zostać ze mną rozwiązany stosunek pracy?

Rozwiązanie stosunku pracy powstałego na podstawie powołania jest aktem administracyjnym i następuje w drodze odwołania.

Akt taki pozbawia powołanego pracownika zajmowanego stanowiska oraz powoduje wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.
Ochrona stosunku pracy osób zajmujących swoje stanowiska na podstawie powołania jest słabsza niż pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, gdyż odwołanie może nastąpić w każdym czasie niezwłocznie lub w określonym terminie, musi nastąpić na piśmie, nie musi jednak wskazywać przyczyn odwołania.

Zobacz: Co może spowodować wygaśnięcie stosunku pracy?

Przyczyna odwołania może być zatem dowolna i nie podlega kontroli sądu pracy, a pracownik zatrudniony na podstawie powołania nie może skutecznie kwestionować odwołania ze stanowiska ze względu na brak uzasadnionej przyczyny.

Pracodawca nie jest również zobowiązany do konsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru odwołania pracownika (są pewne wyjątki obejmujące działaczy związkowych).

Odwołanie może być równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracy, wówczas w okresie wypowiedzenia ( zależnym od stażu) pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej mu przed odwołaniem. Takie wynagrodzenie może być wypłacane bez zatrudnienia pracownika lub też pracodawca może zatrudnić go przy innej pracy, odpowiedniej ze względu na kwalifikacje zawodowe.

Zobacz serwis: Formy zatrudnienia

Odwołanie może być także równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, uzasadniających wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wówczas konieczne jest wskazanie w odwołaniu przyczyny uzasadniającej odwołanie.

Podstawa prawna: Art. 70-72 Kodeks pracy

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca nie jest zobowiązany do konsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru odwołania pracownika.
Pracodawca nie jest zobowiązany do konsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru odwołania pracownika.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »