| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy przebywając na urlopie bezpłatnym muszę poinformować pracodawcę o podjęciu innej pracy?

Czy przebywając na urlopie bezpłatnym muszę poinformować pracodawcę o podjęciu innej pracy?

Jestem na urlopie bezpłatnym, pracuję u innego pracodawcy. Czy muszę poinformować pracodawcę, u którego jestem na urlopie bezpłatnym o podjęciu na ten czas innej pracy?

Często urlop bezpłatny jest wykorzystywany w celu podjęcia pracy zarobkowej u innego pracodawcy (dzięki czemu pracownik może podreperować swój domowy budżet). Urlop ten jest udzielany w związku z osobistymi potrzebami pracownika innymi niż macierzyństwo, rodzicielstwo czy wypoczynek, a przebywając na urlopie bezpłatnym pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia, w związku z czym nie dochodzi w tym przypadku do konfliktu interesu na linii pracownik - pracodawca. Nie ma również potrzeby informowania pracodawcy o podjęciu innej pracy.

Warto przypomnieć, ze pracownik składając wniosek o urlop bezpłatny nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Jeżeli pracodawca wyraził zgodę na urlop bezpłatny to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracował Pan u innego pracodawcy. 

Powinien Pan jednak pamiętać, że podejmując pracę u innego pracodawcy jest Pan objęty tajemnicą zawodową, w myśl art. 100 § 2 pkt 4-5 kodeksu pracy pracownik jest obowiązany w szczególności dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy 

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »