| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Beatyfikacja Jana Pawła II: Konsulat w Rzymie uruchomi specjalną infolinię

Beatyfikacja Jana Pawła II: Konsulat w Rzymie uruchomi specjalną infolinię

Polscy pielgrzymi, którzy przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II będą mogli liczyć na pomoc polskiego konsulatu. Z myślą o nich zostanie m.in. uruchomiona specjalna infolinia.

W Rzymie trwają przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, która będzie miała miejsce 1 maja. Już teraz wiadomo, że na uroczystość przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata. Oprócz władz Rzymu i Regionu Lazio, do tak ważnego dla wszystkich wierzących momentu, przygotowuje się także Konsulat RP Rzymie. Z kierownikiem Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Wiecznym Mieście, panią Jadwigą Pietrasik rozmawia Anna Malczewska.

Zobacz: Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać samochodem?

Na razie nie można jeszcze określić nawet w przybliżeniu liczby obywateli polskich, którzy przybędą do Włoch na uroczystości beatyfikacji. Wydział Konsularny (WK), za pośrednictwem i przy współudziale MSZ, będzie w stałym kontakcie z polskimi władzami centralnymi i lokalnymi oraz różnego rodzaju instytucjami (np. PKP), które będą na bieżąco monitorować i informować WK o przygotowaniach w Polsce i szacowanej liczbie pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, praktycznie od pierwszych dni po ogłoszeniu informacji o beatyfikacji Jana Pawła II w dniu 1 maja br., przygotowuje się do pomocy obywatelom polskim, którzy przybędą do Rzymu na te uroczystości. Spośród pracowników Wydziału został powołany sztab operacyjny, którego celem jest podejmowanie i koordynowanie wszelkich niezbędnych działań w tym zakresie. Wydział Konsularny, korzystając m.in. z doświadczeń, jakie zdobył w związku z licznym udziałem Polaków w pogrzebie Jana Pawła II, podejmie przede wszystkim działania o charakterze informacyjnym. Oznacza to przygotowanie i przekazywanie obywatelom polskim, zarówno przed wyjazdem z kraju, jak i po przybyciu do Włoch, informacji dotyczących takich kwestii jak plan beatyfikacji, możliwości dotarcia na miejsce uroczystości, funkcjonowanie komunikacji miejskiej (np. ze wskazaniem godzin, tras przejazdów, cen biletów i możliwości ich zakupu), ograniczeń w ruchu miejskim, wyznaczonych parkingów dla samochodów osobowych i autokarów oraz wszelkich innych informacji, dotyczących organizacji obchodów podawanych przez stronę włoską. Przygotowana informacja zawierać będzie również numery kontaktowe do polskich placówek konsularnych na terenie Włoch oraz włoskie numery alarmowe.

Oprócz pomocy informacyjnej, pielgrzymi polscy będą mogli liczyć na pomoc w sprawach losowych, które mogą im się zdarzyć podczas pobytu w Rzymie, takich jak utrata dokumentów, zagubienia, itp. Rodzaj udzielanej pomocy uzależniony jest zazwyczaj od konkretnych przypadków i potrzeb poszczególnych obywateli polskich zgłaszających się po pomoc. Należy również pamiętać, iż pracownicy tutejszego Wydziału Konsularnego, podejmując działania w konkretnych sprawach, zobowiązani są działać zgodnie z przepisami prawa i w ramach swoich kompetencji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK