| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Realizacja recept na leki refundowane

Realizacja recept na leki refundowane

Zakup leków refundowanych może przysporzyć pacjentowi sporo kłopotów. Z jakimi problemami może spotkać się pacjent realizując receptę na lek refundowany?

Brak dawki na recepcie

W przypadku, gdy lekarz nie określił na recepcie liczby przepisanych tabletek, pacjent nie musi zostać odesłany z powrotem do lekarza. Farmaceuta ma możliwość samemu określić niewpisaną ilość leku refundowanego. Przy dokonywaniu tego powinien on wydać pacjentowi najmniejszą wielkość określoną w wykazie leków refundowanych. Aptekarz musi również określić sposób dawkowania i okres stosowania przepisanego farmaceutyka.

Wysokość odpłatności za lek refundowany

Leki refundowane wydawane bezpłatnie, są wydawane pacjentowi bezpłatnie tylko do ustalonego przez ministra zdrowia limitu. Jeżeli limit refundowania jest mniejszy od detalicznej ceny leku różnicę tą musi pokryć pacjent. Limit jest ustalany co dwa miesiące i jest uzależniony od najniższej ceny hurtowej leku. Zmiana limitu wiąże się z kwotą jaką będzie musiał dopłacić chory z własnej kieszeni.

Zobacz: Odszkodowanie dla ofiary błędu medycznego

Zamienniki leków

Farmaceuta musi poinformować kupującego lek o możliwości nabycia tańszego refundowanego odpowiednika leku przepisanego na recepcie. Jeśli tego nie zrobi może zostać ukarany karą w wysokości 200 zł za każdy przypadek naruszenia obowiązku. Kara taka jest nakładana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby zakupić odpowiednik musi on spełniać określone warunki, mianowicie musi mieć taką samą nazwę międzynarodową oraz występować w tej samej dawce i postaci jak lek przepisany na recepcie.

Cena zamiennika nie może być wyższa od ceny leku przepisanego na recepcie.

Jeżeli na recepcie lekarz dodał adnotację ‘nie zamieniać’ farmaceuta nie ma prawa sprzedać pacjentowi zamiennika leku.

Źle wskazane zniżki na recepcie

Jeżeli lekarz przez pomyłkę nie wskazał na recepcie odpowiedniego poziomu odpłatności, to pacjent może przez to zapłacić więcej za przepisany lek. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy lek występuje na liście refundacyjnej kilkukrotnie i ma różne poziomy odpłatności. W przypadku gdy lekarz nie zamieści pożądanej informacji pacjent kupi lek za cenę będącą najwyższą możliwą odpłatnością. Omyłka lekarza może skutkować dla pacjenta większymi kosztami zakupu leku.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK