| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Czy można łączyć wcześniejszą emeryturę z pracą zawodową?

Czy można łączyć wcześniejszą emeryturę z pracą zawodową?

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretował przepisy prawa na niekorzyść osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Osoby te były zmuszone do zwolnienia się z obecnej pracy. Ten stan zmienił się na korzyść świadczeniobiorców.

Nowa interpretacja przepisów

Nowa, korzystna interpretacja przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy art. 103a tejże ustawy, który mówi, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Zobacz: Kiedy emeryt lub rencista może mieć zawieszone świadczenia?

Co zmienia nowa interpretacja przepisów?

Nowa interpretacja przepisów jest korzystna dla osób, które uzyskały prawo do powszechnej emerytury w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymywał wypłacanie tym osobom emerytur, jeżeli zainteresowany nie zwolnił się z pracy.

W praktyce nowa interpretacja powoduje, że nie zostanie wstrzymana wypłata świadczeń niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została ona obliczona.

Emeryt nie musi już zwalniać się z pracy aby otrzymywać świadczenie emerytalne.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna:

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »