REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy emeryt lub rencista może mieć zawieszone świadczenia?

Jarosław Krasnodęmbski
Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny nie może mieć zawieszonej lub zmniejszonej emerytury.
Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny nie może mieć zawieszonej lub zmniejszonej emerytury.

REKLAMA

REKLAMA

Emeryt i rencista rozliczając swój przychód może zwrócić lub utracić część swojego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Kiedy może mieć to miejsce?

Aktualny artykuł: Ile emeryt może dorobić od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r.?

REKLAMA

Jakie świadczenia można zmniejszyć lub zawiesić?

W przypadku, gdy emeryt lub rencista osiąga przychód, zawieszeniu lub zmniejszeniu może podlegać:

  • emerytura przysługująca osobie, która nie ukończyła wieku 60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta rodzinna, do której uprawniona jest jedna osoba,
  • część renty rodzinnej, do której uprawniona jest osoba osiągająca przychód,
  • renta inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renta rodzinna po tym inwalidzie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy lub chorobą zawodową.

Osoba, która ma ukończony wiek emerytalny nie może mieć zawieszonej lub zmniejszonej emerytury.

Zobacz: Czy emeryt powinien powiadomić ZUS o swoich przychodach?

Rozliczenie roczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozlicza emerytów i rencistów na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozliczenie roczne.

Polega ono na porównaniu przychodu, jaki został uzyskany przez świadczeniobiorcę w całym roku z rocznymi kwotami granicznymi ustalonymi dla danego roku, które to stanowią sumę miesięcznych progów zarobkowych. Progi zarobkowe wynoszą 70 proc. i 130 proc. średniej pensji.

130 proc.

Przekroczenie 130 proc. progu rocznego przychodu emeryta lub rencisty skutkuje zawieszeniem emerytury lub renty za cały rozliczany rok kalendarzowy.

70 proc.

Gdy ubiegłoroczny przychód świadczeniobiorcy jest wyższy niż niższy próg, tj. 70 proc i jednocześnie niższy od wyższego progu, emerytura lub renta ulega zmniejszeniu.

Zmniejszenie nie może być jednak większe niż ustalone maksimum, przewidziane dla danego świadczenia.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Jeżeli zarobiona kwota nie przekracza nawet niższego progu to emerytura lub renta nie zostaje zmniejszona. Jest wypłacana w pełnej wysokości.

Rozliczenie miesięczne

Przy rozliczeniu miesięcznym ZUS porównuje przychód z poszczególnych miesięcy z kwotami granicznymi, które obowiązywały w poszczególnych miesiącach. Wariant miesięczny jest stosowany tylko w przypadku, gdy płatnik w dokumencie potwierdzającym przychód wyszczególnił przychody w poszczególnych miesiącach.

Skrócony okres

Osoby, które w okresie rozliczeniowym osiągnęły wiek emerytalny, zostaną rozliczone za okres skrócony.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Może mieć miejsce sytuacja, kiedy to emeryt będzie musiał zwrócić nienależnie pobrane świadczenia, jeżeli w całym roku emerytura była wypłacana w pełnej wysokości, a po rozliczeniu okaże się, że powinna być zmniejszona lub nawet zawieszona.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Wyrównanie świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zobowiązany wypłacić wyrównanie, jeżeli świadczenie było zawieszone, a w rozliczeniu okaże się, że powinno być wypłacone w pełnej lub zmniejszonej wysokości. 

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 1998 r, o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA