REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawo w internecie. /Fot. Fotolia
Prawo w internecie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

W istocie dowody elektroniczne mają 4 indywidualne cechy:

REKLAMA

a) CECHA PIERWSZA:  są to dowody wyłącznie poszlakowe

Powyższe oznacza, że pozyskanie danego dowodu elektronicznego nigdy wprost nie prowadzi do bezpośredniego obciążenia kogoś winą, ale jest ku temu przyczynkiem, często istotnym. Chodzi o to, że dowody elektroniczne często składają się w sieć poszlak, które dopiero zestawione razem w sposób niezbity dowodzą czyjejś winy.

Przykład 1:  Fakt, iż to z mieszkania Aldony S oraz jej komputera napisano do Izabeli B. szkalujący obraźliwy i zawierający groźby e-mail nie oznacza automatycznie, że to Aldona S. napisała ten e-mail.

Przykład 2:   Jeżeli jednak w opisanej wyżej sytuacji, szkalujący e-mail obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale, zaś sama Aldona S. nie ma żadnego alibi na czas wysłania e-maila (twierdzi, że była w domu, ale nic nie wysyłała), to ciąg poszlak dość wyraźnie wskazuje na sprawstwo Aldony S.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) CECHA DRUGA: łatwo ulegają modyfikacji i z uwagi na to wymagają specjalnych procedur zabezpieczania

Powyższe oznacza, że z dowodami elektronicznymi należy “obchodzić się” w specjalny i bardzo ostrożny sposób, tak aby nie zmodyfikować tego dowodu (np. nie uszkodzić go lub nie “zamazać” jego treści”).

Przykład: nie należy korzystać z zabezpieczonego telefonu komórkowego, bo może to zatrzeć ślady poprzednich połączeń oraz zakłócić pamięć tego telefonu (zniekształcić ją przez zapis nowych danych).

Biegli oraz policyjni specjaliście dysponuję specjalnym sprzętem, który umożliwia im takowe zabezpieczanie oraz procesowe wykorzystywanie dowodów elektronicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

c) CECHA TRZECIA:  dowody te (a w istocie – ich nośniki) można schować lub ukryć stosunkowo nietrudno, ale skasować definitywnie ich się nie da.

REKLAMA

Należy wskazać, że schowanie nośników danych lub np. samo ukrycie danych na sprzęcie komputerowym (np. “schowanie zdjęć z treścią pornografii) jest stosunkowo łatwe, zarówno względem fizycznym (np. schowanie ważnego pendrive w garażu) jak i technicznym (np. stworzenie ukrytych folderów).

Zgodnie jednak, z tym co zostało wskazane – takie dowody po ich wykryciu nie są łatwe do usunięcia. Praktycznie zawsze po działaniach komputerowych, internetowych czy też działaniach za pomocą telefonów komórkowych – pozostają ślady.

Trzeba też dodać, że istnieje zaawansowana technika odzyskiwania danych skasowanych oraz danych z zniszczonych nośników.

Zobacz serwis: Sprawy karne

d)  CECHA CZWARTA: tzw. kopia informacji (kopia binearna) jest równa oryginałowi

Biegli informatycy potrafią za pomocą odpowiednich technik stworzyć tzw. kopię binearną dla informacji zapisanych na danym urządzeniu. Jest to kopia, która idealnie odzwierciedla treść informacji zapisanych na oryginale. Sprawia to, iż to właśnie na tej kopii mogą być prowadzone badania, jak i że sama kopia teoretycznie mogłaby z powodzeniem zastępować oryginał w procesie (jako samodzielny i pełnowartościowy dowód)

W opracowaniu autor korzystał z:

  • Szmit M. “Z całą sumiennością i bezstronnością, czyli o informatyce sądowej” Magazyn Informatyki Śledczej nr 7/2010
  • Krejza. P “Dobre praktyki w poszukiwaniu i zabezpieczaniu dowodów elektronicznych- cz.1,2,3,4”, Magazyn Informatyki Śledczej nr 1/2009, nr 2/2009, nr 3/2009, 4/2009
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA