| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej

Warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej

Jednym z problematycznych zagadnień związanych z wymierzaniem kary łącznej jest kwestia możliwości warunkowego zawieszania wykonania kary (czyli w mowie potocznej tzw. „zawiasów”). Należy wskazać, iż generalnie istnieje taka możliwość, ale obwarowana jest ona pewnymi (nieraz trudnymi do spełnienia) warunkami.

W odniesieniu do tytułowego problemu należy wskazać, iż istnieje możliwość zawieszenia wykonania kary łącznej, jeżeli chociaż jedna z kar podlegających łączeniu wymierzona była z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Należy podkreślić, iż przed dniem 8 czerwca 2010 r. (przed wejściem w życie nowelizacji z dnia 5 listopada 2009 r.) przyjmowało się powszechnie, iż jeżeli sprawca spełniał wymogi określone w art. 69 KK (dotyczący postawy sprawcy oraz wysokości wymierzonej mu kary) to wówczas sąd musiał orzec całość kary łącznej w zawieszeniu. Obecnie na mocy przepisu art. 89 § 1a Kodeks karny sąd w tej sytuacji może wymierzyć karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia (co oznacza zaostrzenie polityki karnej).

Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Wskazany przepis art. 69 (warunkujący zawieszenie wykonania kary) zakłada, co następuje:

1) sąd musi wydać pozytywną prognozę kryminologiczną w stosunku do sprawcy w oparciu o postawę sprawcy, jego właściwości osobiste, dotychczasowy tryb życia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa

2) sąd może wymierzyć karę w zawieszeniu maksymalnie w wysokości 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat pozbawienia wolności.

3) zawieszenie wykonania kary nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 § 2 KK (czyli multirecydywisty), chyba, że zachodzi wyjątkowy przypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami

4) zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do kar ograniczenia wolności oraz grzywny wymierzonych sprawcom występku o charakterze chuligańskim

Wskazany warunek nr 2 (dotyczący wysokości kary podlegającej zawieszeniu) oznacza w praktyce, iż kara łączna nie może przekroczyć w sumie 2 lat pozbawienia wolności, aby w ogóle istniała szansa warunkowego jej zawieszenia. Rozumując a contrario (czyli na zasadzie przeciwieństwa) – wyższa kara łącza nigdy nie będzie mogła być zawieszona w wykonaniu.

Reasumując, uzyskanie wyroku łącznego z warunkowym zawieszeniem jego wykonania jest możliwe, ale jest też trudne (bo trzeba spełnić wszystkie przesłanki określone w art. 69 KK).

Należy wskazać, iż w razie warunkowego zawieszenia wyroku łącznego sąd na nowo określa okres próby (czyli czasu trwania tzw. „zawiasów”) oraz ewentualnie z nią związane środki karne. Na podstawie przepisu art. 71 KK sąd może wówczas również orzec w stosunku do sprawcy grzywnę w wysokości do w wysokości 270 stawek oraz 135 stawek grzywny (odpowiednio przy zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności oraz kary ograniczenia wolności).

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »