| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Co zrobić jeśli kurier nie dostarczy przesyłki

Co zrobić jeśli kurier nie dostarczy przesyłki

Przewoźnik ponosi odpowiedzialność zarówno za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od momentu przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania adresatowi, oraz za opóźnienie w przewozie przesyłki. Opóźnienie wynika z niedotrzymana terminu, jaki miał być przeznaczony na odebranie przesyłki od nadawcy i doręczenie je do adresata.

Jeżeli zawieramy umowę z firmą kurierską dotyczącą dostarczenia przesyłki na wskazany przez nas adres, to zawieramy umowę przewozu. Przewoźnik odpowiada za jej prawidłowe wykonanie. Jedynym przypadkiem, kiedy firma kurierska nie ponosi odpowiedzialności za nienależyte wykonanie umowy, jeżeli utrata, ubytek lub uszkodzenie albo opóźnienie w przewozie przesyłki powstały z przyczyn występujących po stronie nadawcy lub odbiorcy, nie wywołanych winą przewoźnika, z właściwości towaru albo wskutek siły wyższej.

Zobacz wzór: Umowa przewozu

Po jakim terminie przesyłkę uznaje się za utraconą

Przesyłkę, która nie nadeszła do miejsca przeznaczenia wskazanego w liście przewozowym w ciągu 30 dni od upływu terminu przewozu, uważa się za utraconą. Po upływie tego terminu konsument ma prawo zażądać od przewoźnika wpisania w liście przewozowym, że wydanie przesyłki jest niemożliwe.

Zobacz również: Które przesyłki może doręczać tylko Poczta Polska

Odszkodowanie

Nadawca ma prawo zażądać w sytuacji utracenia przesyłki stosownego odszkodowania. Wysokość odszkodowania za utratę lub ubytek przesyłki ustala się na podstawie i w następującej kolejności:

  • ceny wskazanej w rachunku dostawcy lub sprzedawcy albo
  • ceny wynikającej z cennika obowiązującego w dniu nadania przesyłki do przewozu bądź
  • wartości rzeczy tego samego rodzaju i gatunku w miejscu i czasie ich nadania.

Jeżeli ustalenie wysokości odszkodowania w ten sposób nie jest możliwe, to wysokość tę ustala rzeczoznawca.

W przypadku, gdy zostanie utracona przesyłka z deklarowaną wartością można domagać się odszkodowania w wysokości deklarowanej.

Przesyłka się odnalazła

Niekiedy przesyłka może zostać odnaleziona. Jeżeli nastąpi to w ciągu roku od wypłaty odszkodowania, przewoźnik powinien niezwłocznie zawiadomić o tym uprawnionego. Konsument ma prawo zażądać w ciągu 30 od dnia otrzymania zawiadomienia, aby wydano mu odnalezioną przesyłkę (może wybrać sobie w którym punkcie odprawy przesyłek ma to nastąpić). Trzeba jednak pamiętać o jednoczesnym zwrocie otrzymanego od przewoźnika odszkodowania. Pozostaje mu natomiast roszczenie z tytułu zwłoki w przewozie.

Jeżeli odnalezienie nastąpiło po upływie roku albo uprawniony nie zgłosił się w terminie 30 dni, przesyłka ulega likwidacji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK