| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

Rodzicom przysługuje renta rodzinna po swoich dzieciach, jeśli dzieci w chwili śmierci miały ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub pobierały zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Renta przysługuje także, w przypadku, gdy dzieci spełniały warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. 

Rodzice, aby otrzymać rentę rodzinną muszą spełniać określone warunki. Po pierwsze przed śmiercią dziecko musi utrzymywać swoich rodziców. Ponadto w chwili śmierci rodzice w chwili śmierci dziecka muszą osiągnąć wiek 50 lat lub muszą być niezdolnymi do pracy. Rodzic otrzyma rentę także, jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecku, które nie osiągnęło 16 lat, a w przypadku, kiedy kształci się w szkole – 18 lat życia. Rodzic uzyska prawo do renty, również, gdy sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, które ma prawo do renty rodzinnej.

Zobacz również: Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Prawo do renty rodzinnej nabywa również rodzic, który osiągnął wiek 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci męża. Mogą skorzystać z tego prawa, nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci dziecka

Pan Janina była macochą Pani Barbary. Po śmierci Pani Barbary, która pobierała emeryturę, Pani Janina wystąpiła w wnioskiem o przyznanie jej prawa do renty rodzinnej. Pani Janina miała do tego prawo, ponieważ również macoch, jaki i ojczym mają prawo do renty rodzinnej. 

Wysokość renty rodzinnej kształtuje się w następujący sposób: 

1) dla jednego rodzica osoby - 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dziecku; 

2) dla obydwojga rodziców - 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dziecku;

Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dziecku, uważa się kwotę emerytury, lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

Obydwojgu rodzicom, jeśli są uprawnieni do renty rodzinnej po swoim dziecku przysługuje jedna renta. Renta rodzinna podlega podziałowi na równe części między rodziców.

Kwoty najniższej renty rodzinnej od 1 marca 2010 roku wynosi 706,29 złoty.

Zobacz również serwis: Renta rodzinna

Rodzice, aby otrzymać rentę po swoich dzieciach muszą złożyć wniosek do ZUS. Wniosek należy złożyć w dowolnej jednostce ZUS, natomiast wniosek rozpatruje i wydaje decyzję w ciągu 30 dni jednostka ZUS właściwa według miejsca zameldowania rodzica.

Do wniosku rodzic musi dołączyć wymagane dokumenty:

1) dokument stwierdzający datę urodzenia i stopień pokrewieństwa wnioskodawcy ze zmarłym,

2) wyciągi z akt stanu cywilnego, potwierdzające datę urodzenia i zgonu dziecka,

3) dowody potwierdzające przebyte przez zmarłe dziecko okresy składkowe i nieskładkowe lub okresy pracy w gospodarstwie rolnym,

4) zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia,

5) w przypadku, gdy przyznanie świadczenia rodzicowi uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy - zaświadczenie o stanie zdrowia,

6) oświadczenie lub dokumenty potwierdzające przyczynianie się ubezpieczonego do utrzymania wnioskodawcy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK