| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna dla wnuka

Renta rodzinna dla wnuka

Mam 21 lat. Uczę się. Moimi prawnymi opiekunami są dziadkowie. czy po śmierci dziadka i przyznaniu renty będzie mi ona wypłacona również w okresie wakacyjnym – jeśli nie to dlaczego?  

Renta rodzinna przysługuje przez cały rok szkolny(akademicki), tj., do 31 sierpnia lub 30 września, a zatem także przez okres wakacji. Zasada ta ma zastosowanie również do dzieci kończących szkołę lub uczelnię.

Dodaję, że dzieci własne i przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku – do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed osiągnięciem 16 lat lub w czasie nauki w szkole do osiągnięcia 25 lat.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do ukończenia tego roku studiów.

Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowania i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności mają również prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełniają w/wym. warunki dotyczące wieku, nauki lub stanu zdrowia - jak dzieci własne, a ponadto:

  • zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, oraz
  • nie mają prawa do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania, albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Jeżeli dziecko ubiega się o rentę rodzinną po osobie, która przed zgonem została ustanowiona jego opiekunem prawnym, albo po małżonku tej osoby, nie ustala się czy rodzice żyją i czy mogą zapewnić dziecku utrzymanie.

Podstawa prawna: Art. 69 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 . o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK