| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Dobrowolność

Dobrowolność oznacza tu wolną od nacisku osób trzecich decyzję o przystąpieniu do mediacji. Żaden członek rodziny nie może zostać zmuszony do udziału w mediacji, do wyboru konkretnych rozwiązań czy do podpisania porozumienia. Swoboda decyzji, co do uczestnictwa w mediacji i przyjętych w niej propozycji, zwiększa odpowiedzialność stron za proces rozwiązywania konfliktu i osiągnięte rezultaty.

Bezstronność

Bezstronność wskazuje, że mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej z nich. Nie ocenia ani osób ani ich zachowań, nie poszukuje winnych zaistniałej sytuacji i nie stwierdza, która ze stron ma rację. Dba o zachowanie równowagi w rozmowach i daje poczucie bezpieczeństwa każdemu. Jednakowo dba o potrzeby wszystkich uczestników.

Zobacz również: Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Neutralność

Neutralność przejawia się tym, że mediator, przystępując do rozmów, nie jest zwolennikiem jednego konkretnego rozwiązania. Nie tylko nie podejmuje on decyzji, co do sposobu rozwiązania problemu, ale i nie narzuca stronom własnego światopoglądu czy punktu widzenia. Nie jest doradcą rodziny, nie narzuca właściwych w danej sytuacji sposobów działania np. nie sugeruje co jest dla nich dobre: rozwód czy bycie razem, natomiast pomaga uczestnikom odnalezienie własnej odpowiedzi.

Umożliwia stronom ich samodzielne wypracowanie. Tym samym przekazuje uczestnikom mediacji całkowitą odpowiedzialność za rozwiązanie konfliktu i kształt porozumienia. Wzmacnia w rodzinie poczucie sprawstwa i zwiększa w członkach rodziny przekonanie, że skoro rozwiązanie jest „nasze”, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zrealizować.

Poufność

Poufność natomiast odnosi się do konieczności zachowania dyskrecji. Przebieg mediacji jest objęty tajemnicą, za wyjątkiem jej rezultatu w postaci braku porozumienia lub ugody oraz protokołu. Mediator nie może zostać powołany na świadka w sądzie, a stronom nie wolno powoływać się na fakty i propozycje ujawnione w czasie postępowania mediacyjnego (w przypadku braku ugody i powrotu sprawy na drogę sądową). W razie powoływania się na propozycje mediacyjne, jest ono prawnie bezskuteczne i sąd rodzinny nie bierze ich w wyroku pod uwagę.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezstronność wskazuje, że mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej z nich.
Bezstronność wskazuje, że mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej z nich.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »