| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

Rozwód małżeństwa bezdzietnego nie zawiera istotnych różnic formalnych i prawnych od rozwodu małżeństwa posiadającego małoletnie dzieci. Przy czym z uwagi na charakter związku małżonków w takim rozwodzie ograniczona jest kontrola przesłanek negatywnych rozwodu oraz sąd nie orzeka o kwestiach pobocznych, związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktami z dziećmi.

 Zasadniczo rozwód par bezdzietnych może przybrać jednak dwa warianty, podobnie jak rozwód par posiadających dzieci, tj. z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie.

Rozwód możliwy jest, o ile dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, czyli ustaną pomiędzy małżonkami wszystkie trzy więzi: emocjonalna, gospodarcza i fizyczna. Te okoliczności, które stanowią pozytywne przesłanki rozwodowe, muszą zostać ustalone w toku każdego procesu rozwodowego zarówno z orzekaniem o winie, jak również bez orzekania o winie. Zatem najlepiej już w pozwie opisać okoliczności i przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, w wyraźnym zaznaczeniem, iż ustały powyżej wskazane więzi małżeńskie oraz, że ta sytuacja ma charakter trwały, czyli, iż nie ma pozytywnych rokowań na ponowne odtworzenie więzi małżeńskich. W sytuacji, w której strony zgodnie żądają rozwodu bez orzekania o winie opisanie wskazanych okoliczności w pozwie oraz odpowiedzi na pozew pozwoli na skrócenie czasu trwania postępowania rozwodowego, przy czym w każdym postępowaniu strony będą przesłuchiwane przez sąd na okoliczność powyższych przesłanek.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

W przypadku rozwodu par bezdzietnych ograniczone jest badanie przesłanek negatywnych rozwodu, a zatem takich które wykluczają możliwość orzeczenia rozwodu. Sąd w takim postępowaniu nie będzie badał czy rozwód nie naruszy dobra małoletnich dzieci. Z tych samych powodów w wyroku rozwodowym nie będzie orzeczenia w przedmiocie uregulowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi. Tych kwestii zatem nie trzeba wykazywać w pozwie, poza wyraźnym wskazaniem braku posiadania małoletnich dzieci, co od razu wykluczy analizę tych okoliczności przez sąd.

Badana jest przez sąd w każdym postępowaniu rozwodowym sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego, przy czym, o ile strony godzą się na rozwód bez orzekania o winie, analiza ta jest ograniczona, tym bardziej, o ile strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Zobacz serwis: Rozwody

W wyroku rozwodowym par bezdzietnych sąd orzeka o wspólnym mieszkaniu i prawie do jego zamieszkiwania przez małżonków w trakcie (w formie zabezpieczenia powództwa - postanowieniem)  i po rozwodzie. Ponadto możliwe jest jak w każdym postępowaniu rozwodowym orzekanie o podziale majątku wspólnego, o ile strony taki majątek posiadają oraz został złożony odpowiedni wniosek w toku sprawy. Celem rozstrzygania kwestii mieszkania oraz wspólnego majątku w sprawie rozwodowej konieczne jest zawarcie w pozwie rozwodowym lub odpowiedzi na pozew stosownych wniosków tym zakresie z wyraźnym oznaczeniem żądania strony lub poczynionych ustaleń stron.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »