| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Symulacja jako przyczyna nieważności małżeństwa kościelnego

Symulacja jako przyczyna nieważności małżeństwa kościelnego

W niniejszym artykule omówię wykluczenie przymiotu dobra wspólnego małżonków jako symulację zgody małżeńskiej. Symulacja strony podczas wyrażania zgody na małżeństwo wyklucza istotę przymierza małżeńskiego, a więc podporządkowanie go dobru małżonków.

Wspólnota życia małżeńskiego, która tworzy element, jakim jest bonum coniugum (dobro małżonków), stanowi źródło wzajemnych i istotnych praw oraz obowiązków stron, które z takowej wspólnoty wynikają.

Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes w sposób jednoznaczny mówi o „głębokiej wspólnocie życia i miłości małżeńskiej”. „Małżeństwo to głęboka wspólnota życia i miłości powstała z aktu osobowego, przez który małżonkowie się sobie nawzajem oddają i przyjmują, świadczą sobie pomoc i posługę w zrozumieniu i miłości. Zespalają się w działaniu, troszczą się o wzajemne dobro, doświadczają jedności oraz osiągają coraz pełniejsze zjednoczenie” (Ius Matrymoniale , 12 (85) 2007, s. 169.)

Instytucja małżeńska w kodeksie określana jest jako małżeńskie przymierze. Stąd kształtuje się definicja wspólnoty całego życia, jaką tworzy przymierze między mężczyzną i kobietą jest właściwa, jeśli jest ukierunkowana na dobro potomstwa (Kan. 1055 par.1)           

Zobacz też: Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Owa miłość staje się celem małżeństwa wespół z celem prokreacyjnym i opiera się na więzi, wzajemnym doskonaleniu się oraz na całkowitym oddaniu się sobie nawzajem. 

Przedmiot wykluczenia bonum coniugum (dobra małżonków), który odnosi się do wspólnoty życia małżeńskiego i wzajemnych zobowiązań, rozważamy pod kątem wykluczenia  poszczególnych elementów bonum coniugum:

  • obowiązek tworzenia małżeńskiej wspólnoty całego życia (consortium totius vitae);
  • obowiązek tworzenia właściwej relacji międzyosobowej ze współmałżonkiem, w tym głównie dotyczy więzi uczuciowej;
  • obowiązek relacji trwałej, wzajemnej i dozgonnej ze współmałżonkiem.

Konkluzja:

Udowadniając tytuł prawny, należy udowodnić, że strona jako kontrahent umowy małżeńskiej, nie chciała  podporządkować się do tego, co stanowi istotę przymierza małżeńskiego, czyli dobru małżonków.

Symulacja strony wyklucza istotę przymierza małżeńskiego, a więc podporządkowanie go dobru małżonków podczas wyrażania zgody na małżeństwo. Wyklucza pełną realizację międzyosobową, wzajemne oddanie, które ma na celu dobro drugiego współmałżonka, czyli wspólnotę działania skierowaną na wzajemną pomoc, doskonalenie osobowe, wzajemne doskonalenie się jako konsekwencję małżeństwa.

Ważna jest również przyczyna bezpośrednia symulacji strony związku małżeńskiego - brak miłości do współmałżonka, instrumentalne traktowanie jego osoby, czyli takie, które wyklucza jego dobro, relacje interpersonalne, wzajemne doskonalenie, a także traktowanie współmałżonka jedynie jako obiekt doznań seksualnych, w oderwaniu od wszystkich innych dóbr, brak prokreacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK