Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a kolejny ślub

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ślub kościelny.
Ślub kościelny.
Marcin Łysak
abcslubu.pl
Wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego co do zasady powoduje, iż strony mogą zawrzeć kolejny ślub. W istocie będzie to jednak nie kolejny, a pierwszy ślub dla strony, która uzyskała tzw. "rozwód kościelny".

Skoro istota procesu o stwierdzenie nieważności zawartego związku, jak to już zostało poruszone w jednym z artykułów, nie polega na unieważnieniu czy na kościelnym rozwodzie, co na orzeczeniu, iż małżeństwo od początku było nieważne (pomijam kwestię małżeństwa ważnie zawartego a rozwiązanego), wówczas łatwiej jest zrozumieć, iż tak naprawdę po otrzymaniu dwóch wyroków pozytywnych strona (strony) faktycznie są uprawnione do zawarcia swojego pierwszego związku kościelnego (pomijam życiowe niuanse).

Bardzo często pojawia się pytanie: czy uprawnienie to dotyczy obu stron, czy tylko jednej z nich, czyli tej, po stronie której nie było – używając nomenklatury z prawa cywilnego – winy, innymi słowy, wobec której to strony nie zapadł wyrok  z tytułu właśnie po jej stronie. Oczywiście wyrok dotyczy obu stron, trudno bowiem sobie wyobrazić, aby dla jednej z nich małżeństwo było ważne, zaś dla drugiej – nie, aczkolwiek w praktyce może pojawić się zakaz zawarcia nowego związku. Pojawia się zatem pytanie, kiedy do tego dochodzi.

Szereg procesów przebiega z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK). Pod tytuł ten podchodzą: choroby psychiczne, zaburzenia psychoseksualne, różnego rodzaju uzależnienia itp. Gdy strony otrzymują dwa wyroki pozytywne z tegoż tytułu wówczas, w zależności, która strona była niezdolna, może pojawić się zakaz dla tejże strony. Cofnięcie jego jest związane m. in. z wykonaniem kolejnych badań psychologicznych, psychiatrycznych. Celem zakazu jest w rzeczywistości troska o przyszłego współmałżonka, aby nie był on narażony na być może podobne przeżycia „zafundowane” poprzedniemu współmałżonkowi.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Faktycznie bowiem nie chodzi wyłącznie o stworzenie jakiejś bariery, przeszkody w utworzeniu małżeństwa, rodziny, co o eliminację tego wszystkiego, co to małżeństwo, rodzinę może zniszczyć, czyli tego, co przyczyniło się do rozbicia poprzedniego związku. Przyszły współmałżonek zamierzający zawrzeć związek z osobą związaną zakazem, a kierujący się często uczuciami, emocjami, zwykle nie dopuszcza do siebie tego, co przyczyniło się na rozkład poprzedniego związku, tj. zwykle wyjaśnia, tłumaczy jakimiś argumentami, iż wina nie leżała akurat po tej stronie, z którą zamierza się związać. Jest to zatem moment służący refleksji, rozmowie, aby potem ew. niedomówienia nie przyczyniły się do kolejnych problemów. Zakaz bowiem odnotowany zostaje w księdze chrztów, próba ominięcia jego – trudna/niemożliwa chroni przyszłego współmałżonka, zaś zdjęcie zakazu przez ordynariusza miejsca może pociągnąć za sobą wspomnianą możliwość rozmowy obecnych nupturientów.

Zobacz również: Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Innymi tytułami, przy których również może pojawić się zakaz są, przykładowo: podstępne wprowadzenie w błąd (kan. 1098 KPK) jak i wykluczenie istotnych przymiotów bądź elementów małżeństwa, ale także wykluczenie zgody małżeńskiej (kan. 1101 §2 KPK). Jak w poprzednim przypadku trudno jest mówić o „winie” strony związanej zakazem, bowiem źródło problemów tkwi (tkwiło) w jej osobowości; ona mogła nawet wykazywać starania, aby je przezwyciężyć, ale nie była w stanie tego uczynić, tak, w obecnych analizowanych przypadkach o takiej „winie” można już mówić. Strona bowiem, czy to świadomie zataiła prawdę, bądź ją zniekształciła (podstęp), a to celem wyłudzenia zgody małżeńskiej, czy to świadomie, dobrowolnie wykluczyła (nie chciała) zawierać małżeństwa, bądź przy jego chceniu, wykluczyła (nie chciała) tego, co stanowi o jego istocie: jedności, nierozerwalności, potomstwa, wierności. I kolejny raz pojawienie się zakazu służy w rzeczy samej sobie dobru przyszłego związku, służy ochronie przyszłego współmałżonka. Cofnięcie związane jest natomiast przykładowo ze złożeniem przysięgi przez stronę związaną zakazem.

Na końcu warto jeszcze poruszyć jedno zagadnienie: co dzieje się w przypadku, gdy następuje mimo wszystko zawarcie związku wbrew zakazowi: zawarte wówczas małżeństwo jest ważne, ale niegodziwe, co oznacza, iż akcent pada na płaszczyznę moralną nie zaś prawną.

Reasumując, ja widać z dotychczasowych rozważań małżeński proces kościelny dla danej strony faktycznie może nie poprzestać, faktycznie może nie ograniczyć się do definitywnego wyroku, co przez ew. zakaz może być w jakiś sposób kontynuowany. To zdjęcie jego nie tylko, jak zostało powyżej powiedziane, chroni przyszłego współmałżonka czy rodzinę, co też wymaga pewnej dojrzałości od strony związanej z zakazem; dojrzałości polegającej na odpowiedzi przede wszystkim dla samego siebie: czy tym razem jestem w stanie podjąć obowiązki małżeńskie, jeżeli nie, to czy być może istnieje jakieś rozwiązanie dla tego; czy też polegającej na odpowiedzi: czy zawierając małżeństwo, tak naprawdę chcę tego, z całą jego istotą. Zmierzenie się z tymi pytaniami dowodzi o pełnej/wystarczającej dojrzałości tejże strony do zawiązania węzła małżeńskiego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kryzys migracyjny na horyzoncie. Czy UE znajdzie rozwiązanie?
  Obawy o masowy napływ uchodźców pojawiają się co jakiś czas przy okazji różnych światowych zawirowań. UE początkowo zdecydowała się na przymusową relokację aby później się z tego wycofać. Rozwiązania systemowe są potrzebne jednak w Brukseli wciąż brakuje wspólnej wizji.
  Reforma orzekania o niepełnosprawności podzielona na etapy
  Poza orzekaniem o niepełnosprawności powiatowe zespoły będą dodatkowo ustalać trzy stopnie ograniczeń w samodzielnym funkcjonowaniu – zarówno w stosunku do dzieci, jak i dorosłych
  Zniesienie norm jakościowych a ogrzewanie węglem
  Nie jest prawdą to, co pojawia się w przestrzeni publicznej, że zniesienie norm dt. jakości węgla pozwala palenie wszystkim, bo pozostają jeszcze inne przepisy ogólne, które regulują normy dotyczące spalania - powiedziała we wtorek minister Anna Moskwa
  Minister Buda: zakładam wakacje kredytowe w sierpniu 2022
  Szef resortu rozwoju pytany był w trakcie wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu o to, kiedy ruszą wakacje kredytowe. "Zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku" - wskazał Waldemar Buda. Minister przypominał, że ustawa w tej sprawie "jest już w zasadzie przyjęta".
  Tarcza Prawna - projekt uproszczenia procedur
  Tarcza prawna ma zmniejszyć obciążenia regulacyjne niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia biznesu. Na rozwiązaniach jakie proponujemy w Tarczy skorzystają wszyscy - obywatele, przedsiębiorcy i administracja publiczna. Chcemy, aby procedury administracyjne były załatwiane jeszcze szybciej i jeszcze sprawniej. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu cyfrowych rozwiązań oszczędzimy czas i zmniejszymy koszty związane z załatwianiem spraw. To wpłynie na lepszą współpracę na linii obywatele-administracja - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
  Poręczenie kredytu – o czym warto wiedzieć
  Poręczenie kredytu to zobowiązanie osoby trzeciej wobec banku, umożliwiające zaciągnięcie kredytu przez osobę, której poręczenia udzielamy. Co powinniśmy sprawdzić przed podjęciem decyzji o poręczeniu? Jakie mamy obowiązki i prawa? Na co zwrócić uwagę w umowie kredytowej i czy z poręczenia długu można się wycofać?
  Wnioski o 300 plus – wpłynęło ich blisko 632 tys. w 5 dni
  Wnioski o 300 plus w całym kraju złożone od 1 do 5 lipca objęły blisko 875 tys. dzieci. Na samym Dolnym Śląsku wpłynęło ich aż 50 tys.
  Wakacje 2022 z Kartą Dużej Rodziny
  Karta Dużej Rodziny to sposób na ograniczenie wydatków na wakacjach wielodzietnych rodzin. Gdzie można z niej skorzystać?
  Mediacje w sprawie kredytów frankowych 2022
  Mediacje w sprawie kredytów frankowych - jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, od października ub.r. do maja br. banki, korzystając z Systemu Obsługi Sądu Polubownego, przekazały ponad 23 tys. umów o mediację w sprawach o kredyty denominowane/indeksowane do waluty obcej. Przeszło 6 tys. przypadków było w grudniu 2021 roku, a nieco ponad tysiąc – w maju br. W analizowanym okresie zakończono 20 tys. postępowań, z czego ugody dotyczą prawie 74% z nich. Ponadto było prowadzonych 650 postępowań mediacyjnych poza Systemem Obsługi Sądu Polubownego przy KNF.
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny?
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny – to częste pytanie nad którym zastanawiają się rodzice pociech korzystających z rozpoczętych wakacji.
  Praca podczas upałów - jakie są obowiązki pracodawców?
  Praca podczas upałów jest nie lada wyzwaniem! Wielu zastanawia się czy trzeba pracować jeżeli temperatura powietrza przekracza 30ºC, a jeśli tak, to w jakich warunkach i co musi zapewnić pracodawca. Czy powinien skrócić czas pracy, zapewnić dodatkową przerwę, klimatyzację w pomieszczeniach oraz napoje i posiłki? Wszystko zależy od rodzaju oraz charakteru pracy i jej warunków.
  Posiadanie konopi a prawo - Polska, Europa, Świat
  Aktualna sytuacja prawna konopi na świecie jest bardzo zróżnicowana – podczas gdy jedne państwa dążą do jej legalizacji, inne wciąż zaostrzają kary za posiadanie nawet śladowych ilości suszu. W Polsce procesy legalizacyjne nabrały rozpędu zwłaszcza w ostatnich latach. Dzieje się tak dzięki pojawiającym się postępowym projektom ustaw i popularyzacji świadomego podejścia do kwestii konopi – co niezwykle cenne – także tej medycznej.
  ZUS: wnioski o "Dobry start" obejmują już ponad 670 tys. dzieci
  Do tej pory rodzice złożyli blisko 470 tys. wniosków o "Dobry start", które obejmują ponad 670 tys. dzieci – poinformował PAP w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie z programu można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
  Walka o odtajnienie oświadczeń sędziów TK trwa
  Prezes trybunału, jeżeli nie chce ujawnić oświadczeń majątkowych sędziów TK, musi to zrobić w drodze decyzji – uznał sąd administracyjny. A to otworzy drogę do jej weryfikacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.