REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Po upływie 6 miesięcy nastąpi dziedziczenie ustawowe i istniejące długi spadkobiercy spłacają z własnego majątku albo próbują uchylić się od skutków nie złożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.
Po upływie 6 miesięcy nastąpi dziedziczenie ustawowe i istniejące długi spadkobiercy spłacają z własnego majątku albo próbują uchylić się od skutków nie złożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.

REKLAMA

REKLAMA

Może się tak zdarzyć, że po śmierci bliskiej osoby, po której dziedziczymy z ustawy, w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci tej osoby nie złożymy żadnego oświadczenia w przedmiocie przyjęcia spadku bądź jego odrzucenia.

Nic złego się nie stanie, jeśli odziedziczony majątek nie jest obciążony długami. Jeśli jednak spadkodawca pozostawił nam nie tylko majątek ale i długi, to po upływie 6 miesięcy od daty zgonu, lub od daty dowiedzenia się o śmierci bliskiej osoby (w przypadku dziedziczenia ustawowego), nabywamy spadek z ustawy, wraz z jego aktywami i pasywami. Skutkiem takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do spłaty długów, które miał spadkodawca.

REKLAMA

Szansą na uwolnienie się od takiej sytuacji jest przepis art. 1019 Kodeksu cywilnego.

W myśl tego przepisu, istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych nie złożenia w terminie oświadczenia woli w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Takie oświadczenie składa się przed sądem. Aby było ono przyjęte i zatwierdzone przez sąd, trzeba udowodnić, że nie złożenie oświadczenia nastąpiło z powodu błędu lub groźby.

Błąd a groźba

REKLAMA

Błąd najczęściej występujący to mylne wyobrażenie, że w masie spadkowej nie pozostały długi lub, że te długi były mniejsze. Tu zaznaczyć trzeba, że jeśli nastąpiło już dziedziczenie ustawowe, to długi spłacamy nie do wysokości odziedziczonego spadku, tylko całym swoim majątkiem. Trzeba przekonać sąd, że gdyby nie istotny błąd z naszej strony co do przedmiotu spadku, potocznie mówiąc – zawartości masy spadkowej, to na pewno w terminie złożylibyśmy stosowne oświadczenie. Błąd może być też wywołany podstępnie przez inną osobę. Uprawnienie w zakresie uchylenia się od błędu wygasa po upływie roku od jego wykrycia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o groźbę, to groźba, z powodu której nie złożyliśmy stosownego oświadczenia woli, musi być bezprawna, i musi istnieć w nas obawa, że nam lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo majątkowe lub osobiste. W tym przypadku również jest tylko rok na uchylenie się od skutków, ale liczony od momentu, kiedy stan obawy ustał. 

Zobacz również: Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem w przypadku dziedziczenia testamentowego

Termin 6 miesięcy

REKLAMA

6 miesięcy jest to termin, o którym często słyszymy od osób nie zajmujących się zawodowo prawem, że powinniśmy w tym terminie przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jednakże samo przeprowadzenie postępowania spadkowego nic nam nie da, jeśli nie znamy prawdziwej zawartości masy spadkowej. Owszem, sąd na rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku, jeśli odbywa się ona przed upływem 6 miesięcy od daty zgonu spadkodawcy, odbierze od nas oświadczenie w przedmiocie tego, jak chcemy nabyć spadek – wprost, z dobrodziejstwem inwentarza, czy też chcemy go odrzucić. Jeśli wówczas złożymy odpowiednie oświadczenie, to, jeśli później okaże się, że złożyliśmy je pod wpływem błędu lub groźby, to możemy się od jego skutków uchylić w takim samym trybie jak wyżej opisywany, gdy nie złożyliśmy żadnego oświadczenia w terminie 6 m-cy. 

Tych kilka zdań zaledwie dotyka sedna problemu i sygnalizuje, na co powinien zwrócić uwagę spadkobierca, gdy dowie się o tytule swego powołania. Jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu, to dziedziczymy, jeśli znajdujemy się w kręgu spadkobierców ustawowych. Nawet jeśli wydaje nam się, że nic w tym zakresie nie należy robić, bo nasz bliski nie miał majątku, ale czy na pewno nie miał długów? Po upływie 6 miesięcy nastąpi dziedziczenie ustawowe i wierzyciele mogą zwrócić do spadkobierców o spłatę długów, które wówczas spłacamy z własnego majątku, albo próbujemy skutecznie uchylić się od skutków nie złożenia w terminie odpowiedniego oświadczenia w zakresie spadkobrania. Trzeba też pamiętać, że jeśli odrzucamy spadek, to dziedziczą tenże „spadek” nasze dzieci, wnuki.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA