REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o podstawowej opiece zdrowotnej?

Jarosław Krasnodęmbski
Lekarz jest zobowiązany do wywieszenia informacji o adresach i numerach telefonów placówek świadczących pomoc medyczną w nocy i święta.
Lekarz jest zobowiązany do wywieszenia informacji o adresach i numerach telefonów placówek świadczących pomoc medyczną w nocy i święta.

REKLAMA

REKLAMA

W pewnych okolicznościach pacjent może nie zostać zapisany do wybranego przez siebie lekarza. Jakie to sytuacje oraz odpowiedzi na inne pytania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej znajdziesz w tym tekście.

Zakłady podstawowej opieki zdrowotnej zapewniają leczenie oraz profilaktykę. Usługi te są nieodpłatne dla osób ubezpieczonych, w przypadku, gdy dany zakład ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Świadczenia takiego zakładu wykonywane są w ramach działań m.in. lekarza rodzinnego.

REKLAMA

Jak dokonać wyboru lekarza rodzinnego?

Każdy z pacjentów wybiera swojego lekarza rodzinnego, pielęgniarkę, a w przypadku kobiet również położną podstawowej opieki zdrowotnej. Aby wybrać lekarza rodzinnego należy wypełnić deklarację wyboru, można to uczynić za pośrednictwem stron internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w placówkach zakładów podstawowej opieki zdrowotnej. Deklaracja pozostaje ważna aż do decyzji pacjenta o zmianie lekarza rodzinnego.

Czy można wybrać dowolnego lekarza rodzinnego?

Przy dokonaniu wyboru lekarza bez znaczenia jest miejsce zamieszkania pacjenta. Aktualnie nie obowiązuje rejonizacja do lekarza, co oznacza, że świadczeniodawca (zakład POZ) nie może odmówić zapisania pacjenta, powołując się jedynie na miejsce jego zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że za wyborem pobliskiego świadczeniodawcy przemawiają względy praktyczne, takie jak łatwość i czas uzyskania pomocy medycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Z jakich względów zapisanie się do lekarza rodzinnego będzie niemożliwe?

Zakłady podstawowej opieki zdrowotnej muszą zapewniać właściwą dostępność do świadczeń oraz zagwarantować odpowiednią jakość wykonywanych usług. Ze względu na te obowiązki możliwa jest odmowa zapisania pacjenta do konkretnego lekarza rodzinnego, jeżeli jest do niego zapisanych 2750 osób.

Gdzie szukać pomocy w nocy i święta?

Zakłady podstawowej pomocy społecznej świadczą swoje usługi od 8 do 18 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Po godzinie 18 oraz w dni wolne pacjenci powinni szukać pomocy na własną rękę – lekarz nie ma obowiązku wskazania pacjentowi miejsca, w które ma się udać po pomoc. Pacjent dowolnie wybiera sobie placówkę, a lekarz jest zobowiązany do wywieszenia widocznej informacji zawierającej adresy oraz numery telefonów placówek świadczących pomoc medyczną w nocy i święta.

Kiedy lekarz zapewnia pacjentowi transport?

REKLAMA

W sytuacji, gdy konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia oraz w potrzebie zachowania ciągłości leczenia, lekarz rodzinny może zapewnić pacjentowi transport sanitarny. Bezpłatny transport przysługuje pacjentowi z dysfunkcją poruszania się, tylko na trasie do najbliższej, odpowiedniej placówki. Inni pacjenci płacą za taki transport.

Przy spełnieniu pewnych warunków możliwe jest sfinansowanie 40 proc. kosztu transportu przez NFZ. Te warunki to posiadanie przez pacjenta zlecenia na transport wystawianego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wymóg pomocy osoby trzeciej lub użycie odpowiedniego środka transportu oraz cierpienie na jedną z chorób wymienionych w przepisach. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA