| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

Ustawodawca nie wprowadził konieczności załączania do wniosku zdjęcia.

Zapisz się na nasz newsletter

Od złożenia pisma nie są pobierane żadne opłaty.

Karta co do zasady wydawana jest w ciągu 3 dni od daty wpływu dokumentów i przesyłana listem poleconym. W przypadku osobistego składania dokumentów wydawana jest od razu. Nie ma konieczności osobistego odbioru karty. Możemy więc pisemnie upoważnić do tego inną osobę, np. małżonka, który odbierze karty całej rodziny. EKUZ wydawana jest przez dowolnie wybrany oddział wojewódzki NFZ, ewentualnie jego delegaturę. W przypadku problemów z ustaleniem prawa do ubezpieczenia, pacjent zostanie skierowany do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Okres ważności karty

Co do zasady karta wydawana jest na okres 6 miesięcy.

Dotyczy to osób zatrudnionych, przedsiębiorców, rencistów i członków rodzin ubezpieczonych. Istnieją jednak inne grupy ubezpieczonych, dla których EKUZ wydawana jest na inny okres ważności:

  • emeryci uzyskują kartę na okres 5 lat,
  • bezrobotni – 2 miesięcy,
  • kobiety w okresie ciąży i porodu,
  • dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia – 6 miesięcy,
  • osoby spełniające kryterium dochodowe dla otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały w tym zakresie odpowiednią decyzję – 90 dni,
  • kobiety w okresie połogu – 42 dni.

By odnowić kartę, której termin ważności minął, należy wystąpić z ponownym wnioskiem o jej wydanie. Jeśli termin ważności karty mija podczas naszego zagranicznego wyjazdu, jeszcze przed urlop należy złożyć wniosek o wyrobienie drugiej karty. Na wyjeździe powinniśmy dysponować obydwoma dokumentami. Jeśli zgubimy kartę, możemy zwrócić się o wydanie duplikatu.

Certyfikat tymczasowo zastępujący kartę

Nie ma obowiązku posiadania EKUZ. Oddział wojewódzki ma możliwość wydania certyfikatu tymczasowo zastępującego kartę. Jest on wydawany w szczególnych sytuacjach. Następuje to na wniosek pacjenta już przebywającego za granicą i korzystającego z leczenia. W piśmie powinna zostać wskazana data uzyskania świadczenia/ początkowa data, gdy nadal trwa. Certyfikat wydawany jest najczęściej na czas trwania leczenia. Pacjent otrzymuje go faksem, mailem lub pocztą.

Zakres terytorialny

Osobom podlegającym ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce przysługuje prawo do uzyskania świadczeń na zasadach koordynacji systemów ubezpieczeniowych na terytorium 28 państw Unii Europejskiej oraz 4 państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tj. Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK