| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Zatrzymanie dowodu osobistego w wypożyczalni sprzętu sportowego, serwisie narciarskim, ski serwisie jest działaniem bezprawnym. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych do zatrzymania dowodu osobistego uprawnia jedynie wskazane podmioty, np. policję.

W okresie od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku trwają ferie zimowe w poszczególnych województwach. Zimowa przerwa w szkole wynosi dwa tygodnie i jest podzielona na tury zgodnie z podziałem kraju na województwa. Jej termin wyznacza corocznie Minister Edukacji Narodowej i Sportu (komunikatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014 z dnia 29 czerwca 2012 roku). Jest to czas wzmożonego zainteresowania zimowymi wyjazdami, tym samym zwiększonego ruchu w sklepach sportowych oraz wypożyczalniach. Jakie zasady obowiązują przy wypożyczaniu sprzętu sportowego?

Zobacz również: O czym należy pamiętać podczas zimowego urlopu?

Bardzo częstą praktyką serwisów oferujących wypożyczenie sprzętu sportowego jest żądanie pozostawienia w zastaw dokumentu potwierdzającego tożsamość, tj. dowodu osobistego. Ma on stanowić zabezpieczenie terminowego zwrotu niezniszczonego sprzętu: nart, łyżew, butów czy choćby gogli. Dla usługodawców jest to jedyna forma zabezpieczenia intratnego biznesu. Nie mają oni możliwości by ubezpieczyć wypożyczane przedmioty, takie usługi są praktycznie niedostępne na rynku. Pobieranie kaucji, która realnie chroniłaby przed ryzykiem utraty sprzętu także jest niemożliwe, ze względów finansowych. Dowodów osobistych żądają często także: biblioteki, czytelnie, domy studenckie, punkty usługowe.

Warto podkreślić, że praktyka ta nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Do zatrzymania i przetrzymywania dokumentu tożsamości wskazana wyżej ustawa uprawnia tylko określony krąg podmiotów. Należą do niego m.in. policja oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Co do zasady hotel czy pensjonat, w którym wykupiliśmy nocleg ma prawo żądać podania szczegółowych danych osobowych (np. nr PESEL), jednak żądanie pozostawienia dowodu osobistego nie jest tożsame i stanowi nadużycie. Warto w takich sytuacjach wykazać się rozsądkiem i zachować ostrożność.

Mamy prawo odmówić pozostawienia dowodu a nawet jego kserokopii w wypożyczalni sprzętu. W zamian możemy zaproponować wypożyczającemu inny dokument, który potwierdzi naszą tożsamość: legitymację studencką, prawo jazdy, itp. Jest to zgodne z uregulowaniami wskazanej wyżej ustawy.  

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »