| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Kredyt i pożyczka to nie to samo

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Mimo, że bardzo często używa się tych słów zamiennie to według prawa, kredyt i pożyczka to dwie różne umowy. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem którejś z nich.

W języku potocznym używamy zamiennie słów „kredyt” i „pożyczka”. Tymczasem trzymając się przepisów prawa nie można tego robić. Kredyt to nie to samo co pożyczka. Inne są zasady ich udzielania, stosuje się do nich inne ustawy, mogą ich udzielać inne podmioty.

POBIERZ WZÓR:  umowa pożyczki

Umowa pożyczki

Umowę pożyczki reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z jego brzmieniem pożyczka to umowa na podstawie, której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku. Biorący pożyczkę natomiast zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa kredytu

Przez umowę kredytową bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy, na czas oznaczony w umowie, określoną kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na określony cel. Kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z pieniędzy, na warunkach określonych w umowie. Zobowiązuje się ponadto do zwrotu kredytu wraz z odsetkami i prowizją za udzielenie kredytu. Umowę kredytu reguluje brawo bankowe

Kto może udzielić

Jak wynika z przedstawionych definicji kredytu może udzielić jedynie bank

Pożyczki natomiast może udzielić zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna (w tym bank). Jeżeli pożyczki udziela osoba fizyczna to nie musi ona prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie.

W jakiej formie

Umowa kredytu pod rygorem nieważności musi być zawarta na piśmie. Oznacza to tyle, że udzielenie jej w innej formie powoduje zawsze jej nieważność. Nie można zatem udzielić kredytu ustnie.

Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie. Może być to więc forma ustnaforma pisemna a nawet forma aktu notarialnego. Ważne jest jednak aby umowę na kwotę powyżej 500 zł. dokonać w formie pisemnej. W wypadku gdy nie spisze się umowy na kwotę ponad 500 zł to i tak jest ona ważna. Nie można jednak w razie sporu dopuszczać dowodu z zeznań świadka ani z przesłuchania stron na okoliczność zawarcia takiej umowy. Co to oznacza w praktyce. Mianowicie to, ż znacznie utrudnione jest sądowe dochodzenie takiej pożyczki.

Ważne:

Umowę na kwotę powyżej 500 zł trzeba zawierać na piśmie.

Co może być przedmiotem

Przelotem kredytu może być tylko określona suma pieniędzy. Musi być ona podana umowie kredytu.

Natomiast przedmiotem umowy pożyczki mogą być pieniądze i inne rzeczy oznaczone co do gatunku. Które rzeczy oznaczone są co do gatunku? Są to te, które można liczyć, ważyć, mierzyć. Dlatego zaliczymy do nich benzynę, ropę naftową, ziarno, węgiel.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK