Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj również: Czym jest pożyczka
REKLAMA
Strony umowy
Jak w każdej umowie także i w umowie pożyczki należy bardzo precyzyjnie określić strony.
Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne, wystarczy podać ich imiona, nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adres do korespondencji, numery dokumentów tożsamości, ewentualnie numery PESEL.
Jeżeli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wtedy trzeba podać nazwę tej działalności, jak również numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej.
W przypadku spółek konieczne jest wskazanie adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.
Opis przedmiotu umowy
Umowa powinna również zawierać dokładny opis przedmiotu pożyczki.
Jeżeli pożyczane są pieniądze trzeba określić ich kwotę, np. 5.000 zł.
Jeżeli są to inne rzeczy określone co do gatunku (np. benzyna)- trzeba podać jej rodzaj (zawierająca ołów czy bezołowiowa), ilość oktanów i przede wszystkim jej ilość (może ona być podana w każdej jednostce pojemności np. w litrach, w dm3, w galonach).
Czas trwania umowy
Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.
W umowie pożyczki trzeba określić termin spłaty. Można uczynić to na kilka sposobów np. pożyczki udziela się na okres 2 miesięcy, zwrot pożyczki nastąpi 17. 12. 2009 r., pożyczkobiorca do końca roku kalendarzowego zobowiązuje się zwrócić kwotę pożyczki.
Odsetki
Umowa pożyczki nie musi przewidywać wynagrodzenia dla dającego pożyczkę. Jednak jeżeli pożyczkobiorca chce otrzymać odsetki musi to zapisać w umowie. W umowie najlepiej określić roczną wysokość odsetek, np. 21% w skali roku.
Wynagrodzenie w umowie pożyczki można określić również inaczej np. za udzielenie pożyczki pożyczkobiorca zapłaci pożyczkodawcy 200 zł.
W umowie pożyczki warto też określić termin i sposób płatności odsetek, np. odsetki będą płatne co miesięcznie z dołu do 5 każdego miesiąca.
W Polsce obowiązują odsetki maksymalne. Strony umowy nie mogą ustalić wyższych odsetek niż te regulowane przepisami prawa.
Zobacz: Jak obliczyć odsetki maksymalne
Zabezpieczenie spłaty
W umowie pożyczki należy również określić sposób zabezpieczenia spłat pożyczki. Pożyczka może być zabezpieczona m. in. wekslem, zastawem lub poręczeniem.
Nie jest to obowiązkowy element umowy.
Podpisy
Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.
POBIERZ: WZÓR UMOWY POŻYCZKI
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat