reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Podatek od umowy pożyczki

Podatek od umowy pożyczki

Podatek od umowy pożyczki wynosi co do zasady 2%. Stawka podatku w wyjątkowych przypadkach może wynosić również 20%.

Sytuacje opodatkowania

Umowa pożyczki podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych w dwóch sytuacjach:
1) gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy znajdujące się w Polsce lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce,
2) gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy znajdujące się za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i umowa pożyczki została zawarta w Polsce.

Zobacz również: Umowa pożyczki

Pieniądze

Istnieją wątpliwości co do kategorii pieniędzy - czy są to rzeczy, czy prawa majątkowe. Jeśli uznaje się je za prawa majątkowe (wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 106/09), o opodatkowaniu decyduje moment spełnienia świadczenia. Natomiast w przypadku utożsamiania pieniędzy z rzeczami (wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/GL 646/07, wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. akt  II FSK 819/05), o opodatkowaniu decyduje miejsce położenia rzeczy w chwili zawarcia umowy. Drugi pogląd jest poglądem dominującym.

Wyłączenie

Nie podlegają opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki, które są objęte podatkiem VAT, nawet jeśli zostały z tego podatku zwolnione. Należy odróżnić tę sytuację od przypadków, kiedy strony umowy są generalnie podatnikami VAT. Nie wystarczy to do stwierdzenia, że umowa zawierana przez taką stronę nie podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych.

Powstanie obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy i ciąży na pożyczkobiorcy. Jeżeli po stronie pożyczkobiorcy znajduje się kilka podmiotów, są oni zobowiązani solidarnie do zapłaty podatku.

Polecamy serwis: PCC

W związku z tym, że umowa pożyczki ma charakter konsensualny, podlega opodatkowaniu niezależnie od wydania przedmiotu pożyczki. Podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki.

Stawka podatkowa 2%

Istotnym elementem podatku, według którego jest obliczany, jest stawka podatkowa. Stawka podatkowa od umowy pożyczki została uregulowana w formie stawki procentowej (proporcjonalnej). Określa ją art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wynosi 2% z jednym zastrzeżeniem.

Stawka podatkowa 20%

Stawka podatku wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:

  1. podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki albo jej zmiany, a należny podatek od tej czynności nie został zapłacony (może to dotyczyć pożyczek pieniężnych i niepieniężnych);
  2. biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek od pożyczki./ Fot. Fotolia
Podatek od pożyczki./ Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama