| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Czy od rejestracji w płatnym serwisie internetowym można odstąpić?

Czy od rejestracji w płatnym serwisie internetowym można odstąpić?

Zarejestrowałeś się w płatnym serwisie internetowym i teraz chcesz odstąpić? Sprawdź czy masz do tego prawo i w jakim terminie może to uczynić.

Odstąpienie od umowy, jaką zawarliśmy poprzez rejestrację na płatnym serwisie internetowym nie zawsze będzie możliwe. Nie będzie można odstąpić od umowy, gdy po zarejestrowaniu zaczniemy ściąganie plików, jak również wtedy, gdy upłynie termin przewidziany na odstąpienie.

Kiedy nie można odstąpić

Rejestrując się w płatnym serwisie internetowym zawieramy umowę. Jeżeli drugą stroną jest przedsiębiorca, wtedy też zastosowanie będą miały przepisy dotyczące umowy na odległość. To oznacza, że internauta będzie miał prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od momentu jej zawarcia, co wynika z art. 7 ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta.

W przypadku umów dotyczących świadczenia usług odstąpienie od umowy może nastąpić w terminie 10 dni od momentu zawarcia umowy, a nie jak w przypadku umowy sprzedaży w terminie 10 dni od dnia dostarczenia towaru. Jest to zatem korzystniejsze uregulowanie dla e-przedsiębiorcy.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Odstąpienie nie będzie jednak możliwe jeżeli świadczenie usług zostało rozpoczęte przed upływem 10-dniowego terminu od dnia zawarcia umowy. Musi się to jednak odbyć za zgodą konsumenta. Jeżeli przedsiębiorca zaczął świadczyć usługę przed upływem tego terminu i bez zgody przedsiębiorcy, prawo konsumenta do odstąpienia zostanie zachowane.

Nie będzie można odstąpić od umowy także w przypadku dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych, jeżeli konsument usunie oryginalne opakowanie (art. 10 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów).

Konsument, który po zarejestrowaniu się na płatnym serwisie, rozpoczął ściąganie plików, nie będzie mógł skorzystać z prawa odstąpienia.

Oświadczenie o odstąpieniu

Oświadczenie o odstąpieniu powinno być przesłane przedsiębiorcy na piśmie. Powinno być dokonane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Pobieranie opłat za odstąpienie od umowy jest zabronione.

Jeżeli zawarta została umowa, której warunki nie zostały potwierdzone na piśmie, a usługobiorca nie rozpoczął jeszcze ściągania jeszcze ściągania plików, wtedy też prawo do odstąpienia przysługuje internaucie przez trzy miesiące od zawarcia umowy.

Zobacz również serwis: Umowy

Wynika to z faktu, iż zgodnie z art. 9 ust. 3 ww. ustawy przedsiębiorca ma obowiązek potwierdzenia na piśmie, najpóźniej w momencie rozpoczęcia świadczenia, istotnym postanowień zawartej umowy, w tym dotyczących m.in.:

  • prawa odstąpienia w terminie 10 dni od zawarcia umowy;
  • imienia i nazwiska (nazwy), adresu zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organu, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numeru, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany.

Jeżeli przedsiębiorca nie przysłał ci pisemnego potwierdzenia istotnych warunków zawarcia umowy, będziesz dysponował przez 3 miesiące prawem do odstąpienia od umowy.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »