REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezamówiona przesyłka– co zrobić?

(Nie)zamawianie towarów przez internet, fot. Fotolia
(Nie)zamawianie towarów przez internet, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie zamawiałeś produktu, a mimo wszystko otrzymałeś paczkę z żądaniem zapłaty? W takiej sytuacji nie masz obowiązku uiszczania żadnej opłaty.

Niezamówiony towar …

Problem niezamówionych przesyłek jest jednym z tych problemów, które dotykają konsumentów najczęściej. Świadczą o tym wpisy na forach internetowych. „Zarejestrowałem się na jednym z serwisów internetowych. Okazało się, że ów serwis każdemu z zarejestrowanych użytkowników wysyła do testów próbki towaru za które każe sobie płacić. Co mam zrobić?” pisze jeden z użytkowników naszego forum Prawa konsumenta.

REKLAMA

Co powinien zrobić konsument w takiej sytuacji? Uregulować rachunek? Spróbować odstąpić od umowy i na własny koszt odesłać przesyłkę do przedsiębiorcy?

Zobacz: Rezygnacja z reklam przesyłanych na maila

… nie nasz problem

REKLAMA

Na szczęście sprawa w tej kwestii jest jednoznacznie oceniana z punktu widzenia prawa. W zasadzie postawiony wobec faktów dokonanych konsument musi zrobić dosłownie … nic. Zgodnie bowiem z przepisem art. 15 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów spełnienie świadczenia, którego konsument nie zamawiał (przesyłka towaru), następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na odbiorcę żadnych zobowiązań.

Konsument nie musi zatem w żaden sposób odstąpić od umowy, jako że żadnej umowy, z której wynikałoby świadczenie przedsiębiorcy, nie ma. Oznacza to także, że konsument w żaden sposób nie musi odsyłać przesyłki, czy ponosić innych kosztów związanych z jej zwrotem. W przypadku kosztów związanych z jej utrzymaniem będzie mógł domagać się ich zwrotu od przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku niezamówionej przesyłki konsument nie ma obowiązku jakiegokolwiek działania. Nie ma obowiązku odsyłania towaru. Nie jest także odpowiedzialny za jego przypadkową utratę lub zepsucie. Może też domagać się od przedsiębiorcy zwrotu kosztów utrzymania.

Zobacz: Zwrot rozpakowanego towaru

Nieuczciwa praktyka rynkowa

REKLAMA

Osobną kwestią jest to, iż wysyłanie konsumentom niezamówionych towar jest uznane za nieuczciwą praktykę rynkową, co wynika dosłownie z treści ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Zgodnie z art. 9 pkt. 6 za nieuczciwe praktyki rynkowe uznane są agresywne działania przedsiębiorcy polegające na żądaniu natychmiastowej lub odroczonej zapłaty za produkty bądź zwrotu lub przechowywania produktów, które zostały dostarczonej, ale nie zostały zamówione przez konsumenta. Wyjątkiem od tej reguły jest dostarczenie przez przedsiębiorcę produktu zastępczego na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów (w określonych sytuacjach przedsiębiorca może spełnić świadczenie zastępcze jeżeli świadczenie zamówione jest niemożliwe do spełnienia – musi to jednak wynikać z treści umowy).

Stosowanie takich agresywnych praktyk rynkowych jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. Przedsiębiorca może też narazić się na karę finansową ze strony UOKiKu na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pierścień blokad wokół Warszawy. Sprawdź mapę blokad i objazdy. Jak dojechać do pracy? [onLINE, AKTUALIZACJA, 20 marca]

    Wirtualna Polska informuje o tym, że Warszawa z trzech stron będzie otoczona blokadami rolników. 

    3 państwa, do których najczęściej wyprowadzają się Polacy

    Do jakich państw najczęściej wyprowadzają się Polacy? Coraz mniej osób wybiera Wielką Brytanię. Więcej jest wyprowadzek z Polski czy powrotów do kraju? Oto statystyki.

    Zarządca parkingów wystawiał mandaty pomimo ważnego biletu. Teraz musi oddać pieniądze

    Spółka WEIP prowadząca na terenie całego kraju parkingi komercyjne niesłusznie wystawiała wezwania do zapłaty, nie uznawała reklamacji i podawała błędne informacje. Po skargach do UOKiK zarządca parkingów ma zwrócić pieniądze. 

    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    REKLAMA

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    REKLAMA

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    REKLAMA