| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?

Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?

Mechanik dokonuje naprawy samochodu na podstawie umowy o dzieło. Na jakich warunkach mechanik może dokonać dodatkowych napraw i żądać dodatkowego wynagrodzenia?

Umowa o dzieło

Oddając mechanikowi samochód do naprawy zawrzemy z nim umowę o dzieło. Została ona uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 627 przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W odniesieniu do świadczenia usług przez mechaników bardzo często pojawia się kwestia dodatkowego wynagrodzenia za dokonanie dodatkowych napraw. Bardzo często zdarza się, że po oddaniu samochodu do naprawy okazuje się, że w czasie przeglądu wykryte zostały wady, które trzeba było naprawić. Co jednak z wynagrodzeniem? Czy mechanik ma prawo dokonać dodatkowych napraw bez naszej wiedzy i zażądać dodatkowego wynagrodzenia?

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

W umowie o dzieło mechanik będzie „Przyjmującym zamówieni”, a klient „Zamawiającym”.

Dodatkowe naprawy?

Zawierając umowę o dzieło jednym z podstawowych zadań jest określenie wynagrodzenia. Nie chodzi tutaj tylko o jego wysokość, lecz również o sposób jego ustalenia. Co do zasady w umowie o dzieło wynagrodzenie może być ustalone w dwojaki sposób. Po pierwsze można je ustalić ryczałtowo. Wynagrodzenie ryczałtowe jest z góry określone za wykonanie dzieła.

Przyjmujący zamówienie otrzyma 4 tys. zł tytułem wynagrodzenia za wykonanie umowy.

Taki sposób ustalenia wynagrodzenia oznacza jednak, że przyjmujący zamówienie (w naszym przypadku mechanik) co do zasady nie może żądać dodatkowej zapłaty.  Taka dodatkowa zapłata może być zażądana jedynie w wyjątkowych sytuacjach w przypadku gdy nieprzewidywalne okoliczności groziłyby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą (art. 632 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

Dodatkowe wynagrodzenie?

Jak zatem wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli wynagrodzenie zostało ustalone w stałej kwocie, możliwość zażądania dodatkowej zapłaty jest w praktyce niemożliwa. Co innego jednak, gdy wynagrodzenie zostanie ustalone w sposób kosztorysowy, czyli na podstawie zestawienia planowanych prac oraz przewidywanych kosztów.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło z wynagrodzeniem kosztorysowym

W takim przypadku możliwe jest wykonanie dodatkowych prac i żądanie dodatkowego wynagrodzenia, co jednak jest musi być poprzedzone spełnieniem określonych warunków. Zgodnie z art. 630 ust. 1 Kodeksu cywilnego jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu, mechanik będzie mógł zażądać odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia. Jeżeli jednak zestawienie planowanych prac i kosztów zostało przygotowane przez mechanika, wynagrodzenie za dodatkowe prace będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dodatkowe czynności nie mogły być przewidziane nawet przy zachowaniu należytej staranności.

Co jeszcze bardziej istotne żądanie dodatkowego wynagrodzenia jest możliwe jedynie w odniesieniu do takich prac dodatkowych, co do których mechanik uzyskał zgodę klienta.

X oddał samochód do warsztatu. Mechanik po dokonaniu przeglądu ocenił konieczne naprawy oraz koszt ich dokonania na 4 tys. zł. Gdy X wrócił w umówionym terminie odebrać samochód, okazało się, że mechanik dokonał dodatkowych napraw i wycenił wynagrodzenie na 5 tys. zł. Jeżeli nie uzyskał zgody klienta, nie ma podstaw do wyższego wynagrodzenia.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »