REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym /fot. Fotolia
Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych została uchwalona przez Sejm 25 lipca 2014 roku. Przedmiotem zmian była przede wszystkim kwestia protokołu elektronicznego, nagrywania obrazu i dźwięku na rozprawach w postępowaniu cywilnym, a także udostępnianie takich zapisów stronom i osobom uczestniczącym w postępowaniu.

Co to jest protokół elektroniczny?

Protokół elektroniczny to postać protokołu sądowego funkcjonująca w postępowaniu cywilnym od 2010 roku. W kodeksie postępowania cywilnego jest on określony w art. 157 i art. 158 § 3 jako protokół sporządzony za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk podpisany przez przewodniczącego i protokolanta podpisem elektronicznym gwarantującym identyfikację tych osób oraz rozpoznawalność jakiejkolwiek późniejszej zmiany protokołu.

REKLAMA

Zapytaj na FORUM

Co będzie zawierał protokół skrócony?

REKLAMA

W przypadku nagrywanych rozpraw, sporządzany jest dodatkowo protokół skrócony. Ma on formę pisemną i zawiera oznaczenie sądu, miejsca i daty posiedzenia, nazwiska sędziów, protokolanta, prokuratora, stron, interwenientów, przedstawicieli ustawowych i pełnomocników a także oznaczenie sprawy i wzmianki co do jawności. Ponadto zawiera wymienienie zarządzeń i orzeczeń wydanych na posiedzeniu oraz stwierdzenie, informację czy zostały ogłoszone, a także czynności stron wpływające na rozstrzygnięcie sądu.

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania cywilnego umożliwia dodatkowe zawarcie w protokole skróconym wniosków i twierdzeń stron (zamiast tego można się powołać na pisma przygotowawcze), streszczenia wyników postępowania dowodowego oraz innych okoliczności istotnych dla przebiegu rozprawy. Dodanie tych informacji ma ułatwić m. in. zapoznanie się z przebiegiem posiedzenia.

Informatyzacja procesu cywilnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udostępnianie informacji o sprawach drogą elektroniczną

Znowelizowany kodeks postępowania cywilnego rozszerzy drogi udostępniania akt sprawy o system teleinformatyczny. W zapisie art. 9 kpc pojawiła się wzmianka o możliwości udostępniania treści protokołów i pism w postaci elektronicznej. Regulacja ta jest kolejnym krokiem do zbliżenia prawa do realiów życia codziennego.

Akta sprawy jako obraz i dźwięk dostępne dla strony

Kolejne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dotyczą udostępniania stronom i uczestnikom postępowania już nie tylko zapisu dźwięku z rozprawy, ale także obrazu i dźwięku (chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie). Strona ma prawo do otrzymania takiego zapisu o ile nie sprzeciwia się temu ważny interes publiczny lub prywatny. Do art. 9 kpc dodany zostanie również § 3 normujący dostępność zapisów z posiedzeń „za zamkniętymi drzwiami” - w takich przypadkach dla strony dostępny jest jedynie zapis dźwięku.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU

Transkrypcja protokołu z przebiegu rozprawy

Protokół elektroniczny ze względu na swoją formę jaką jest obraz i dźwięk może wymagać w niektórych przypadkach transkrypcji. Nowela kodeksu postępowania cywilnego zakłada taką możliwość w przypadku gdy będzie to niezbędne dla zapewnienia prawidłowego orzekania w sprawie, a także w przypadku, gdy na nagrywanym posiedzeniu wygłoszone było ustne uzasadnienie.

Zasady pobierania opłat od wniosków o wydanie dźwięku i obrazu zarejestrowanego na rozprawie

Opłata od wniosku o wydanie na podstawie akt zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku została wprowadzona nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych do art. 77. Opłatę kancelaryjną pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Jeżeli jednak zapis jest sporządzony w języku obcym albo zawiera tabele, pobiera się opłatę w podwójnej wysokości.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – uchwalony 25 lipca 2014 r.

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz zadawania prac domowych w szkołach. Decyzja zależy od ucznia i jego rodziców

Obowiązujące przepisy zakazują zadawania prac domowych w pierwszych trzech klasach w szkołach podstawowych. W starszych klasach prace nie są obowiązkowe - decyzja o tym, czy wykonać zadanie, leży po stronie ucznia i jego rodziców. Skutki ograniczenia możliwości zadawania prac domowych zależą od reakcji nauczycieli.

Chat GPT wkracza do szkół. MEN: sztuczna inteligencja ma pomagać uczniom, stanowić wsparcie dla nauczycieli i organizować pracę szkoły

MEN wprowadza do szkół sztuczną inteligencję. Chat GPT ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i pomoc w edukacyjnym i osobowym rozwoju ucznia, a także w organizacji pracy szkoły – wynika z „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, nad którą pracuje resort i która ma wyznaczyć ramy polityki i działań państwa niezbędne do dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. 

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego. Gdzie składać wnioski? Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?

Zaświadczenia z KRK w szkołach. Rodzic przestępcą? Dyrektorzy z aktami, że nie [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Dokumenty dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

REKLAMA

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

REKLAMA

Sąd: Wzór pisma w sprawie wyroku, o którym nie wiedziałeś. Jak odzyskać od komornika pieniądze

To wciąż częsta sytuacja. Zapadł przeciwko Tobie wyrok nakazowy e-sądu z Lublina. Nie wiedziałeś, że pozwano Cię za jakąś przeoczoną płatność za telefon czy kablówkę. Komornik wszedł na konto. Co wtedy zrobić? Trzeba złożyć pismo w sądzie informujące, że nie otrzymałaś żadnej informacji o wyroku przeciwko Tobie. Jest krótki termin - 7 dni.

Zakaz palenia w oknach, na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa wciąż powraca. Wzorem będą regulacje litewskie?

Zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa powraca w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem będą regulacje litewskie? Palenie papierosów w miejscach publicznych wciąż budzi emocje. Resort nie jest jednak chętny do podjęcia radykalnej decyzji.

REKLAMA