| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Czym jest areszt wydobywczy?

Czym jest areszt wydobywczy?

Areszt wydobywczy to pojęcie, które nie znajduje uregulowania w żadnym z obowiązujących przepisów procedury karnej lub też ogólnie prawa. Pojęcie to jednak zostało sformułowane przez media i uczestników procesu na tle poszczególnych spraw sądowych.

Przykłady medialnych i długich aresztowań

Na poparcie powyższej tezy, należy przytoczyć kilka przykładów. Przytaczał je m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim raporcie na temat tymczasowego aresztowania.

Po pierwsze, sprawa księgowej znanego rzekomego lobbysty Marka D. - Marii S. - podejrzanej o popełnienie przestępstwa gospodarczego. Wobec tej Pani zastosowano areszt tymczasowy po trwającym półtora roku poręczeniu i to na niespełna 2 tygodnie przed terminem porodu. Panią Marię odizolowano od rodziny na ponad 2 miesiące (brak zgody na widzenia). Rzecznik określił jej traktowanie jako niehumanitarne i nieludzkie.

Po drugie, należy podać medialny przykłada Pana Dariusza O, który został oskarżony o udział w gangu kradnącym samochody przez tzw. małego świadka koronnego i spędził w areszcie ponad 19 miesięcy pomimo braku uprzedniej karalności i ogólnej dobrej opinii, posiadania “normalnej” pracy oraz rodziny.

Po trzecie, należy podać, że areszt znanego rzekomego lobbysty Marka D. trwał ponad 3,5 roku z powodu zarzutu prania brudnych pieniędzy, a jak donoszą media sprawa ta ma zostać umorzona z powodu braku dowodów.

Zobacz serwis: Areszt tymczasowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK