| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Ile może trwać areszt tymczasowy w śledztwie?

Ile może trwać areszt tymczasowy w śledztwie?

Regulacje kodeksu postępowania karnego określają warunki (przesłanki) zastosowania aresztu tymczasowego oraz warunki jego rozpatrywania. Konstrukcja określenia czasu trwania aresztu w toku postępowania przygotowawczego – dochodzenia lub śledztwa – pozornie zawiera pewne “graniczne punkty” ich trwania, ale też wyjątki od tych reguł. Wyjątki te są o tyle ciekawe, że nie określają górnego pułapu czasu trwania tymczasowego aresztu.

Teoretycznie, w postępowaniu przygotowawczym areszt tymczasowy stosuje sąd na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Granica tych 3 miesięcy to granica jednej decyzji sądu. W praktyce może ich być więcej.

Czas trwania aresztu w postępowaniu przygotowawczym może być wydłużony na mocy kolejnych postanowień sądu pierwszej instancji właściwego do rozpoznania sprawy wskutek pozytywnego rozpatrzenia wniosku prokuratora. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego przyczyną złożenia takiego wniosku przez prokuratora jest to, że  “(..)ze względu na szczególne okoliczności sprawy nie można było ukończyć postępowania przygotowawczego w terminie(..)”

Teoretycznie maksymalny czas trwania takiego wydłużonego aresztu to łącznie 12 miesięcy.  Istnieje jednak od tej reguły pewien wyjątek.

Potencjalnego dalszego wydłużenia aresztu (ponad czas 12 miesięcy) dokonuje już nie sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy, ale sąd apelacyjny w okręgu, którego prowadzi się postępowanie na wniosek właściwego prokuratora bezpośrednio przełożonego wobec prokuratora prowadzącego lub nadzorującego śledztwo – jeżeli konieczność taka powstaje w związku z:

- zawieszeniem postępowania karnego

- czynnościami zmierzającymi do ustalenia lub potwierdzenia tożsamości oskarżonego

- wykonywaniem czynności dowodowych w sprawie o szczególnej zawiłości lub poza granicami kraju

- celowym przewlekaniem postępowania przez oskarżonego.

Należy podkreślić, iż ustawodawca nie określa dalszej górnej granicy czasowej stosowania aresztu w postępowaniu przygotowawczym na podstawie powyższych przesłanek, albowiem przedłużanego w powyższy sposób postępowania przygotowawczego nie dotyczy reguła, w myśl której czas aresztowania do chwili wydania wyroku nie powinien trwać dłużej niż 2 lata.

Zobacz: Obawa ponownego popełnienia przestępstwa jako przesłanka tymczasowego aresztu

Wspomniana reguła obowiązuje natomiast, jeżeli nie występują przesłanki opisane wyżej, co oznacza, że wówczas po okresie 2 lat aresztu, musi on ustać.

Powyższe ustalenie oznacza de facto, iż nie istnieje żadna prawna granica określająca czas trwania aresztu w toku postępowania przygotowawczego w przypadku sprawa ma zawiły charakter, postępowanie jest zawieszone, trwają czynności dowodowe poza granicami kraju, trwają czynności zmierzające do ustalenia lub potwierdzenia tożsamości oskarżonego lub postępowanie trwa długo z uwagi na przewlekłość spowodowaną przez oskarżonego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »