| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Właściwość i skład sądu

Właściwość i skład sądu

Organem procesowym, który rozstrzyga sprawy o wykroczenia jest sąd. Sądami powszechnymi są sądy apelacyjne, okręgowe i rejonowe. W sprawach o wykroczenia w pierwszej instancji orzeka sąd rejonowy, zgodnie z obowiązującymi właściwościami: rzeczową, miejscową oraz funkcjonalną. Co do zasady sąd orzeka w składzie jednoosobowym.

Na rozprawę musi stawić się grupa osób, która zamieszkuje blisko innego sądu i jednocześnie daleko od sądu właściwego miejscowo, sąd wyższego rzędu może wówczas przekazać sprawę do rozpoznania do sądu bliższego dla większości osób, które mają obowiązek stawienia się.

Przekazanie sprawy może również nastąpić z powodu wyłączenie sędziów, gdy rozpoznanie w danym sądzie jest niemożliwe.

Właściwość funkcjonalna

Właściwość funkcjonalna określa zakres czynności, które należą do poszczególnych sądów. Biorąc pod uwagę nasz system prawny, w sądownictwie powszechnym sprawy rozpoznawane są przez sądy: rejonowe, okręgowe, apelacyjne oraz przez Sąd Najwyższy.

Sąd rejonowy jest sądem właściwym do orzekania jako sąd pierwszej instancji w sprawach o wykroczenia z wyjątkiem spraw żołnierzy. Sąd rejonowy jest równocześnie sądem odwoławczym, rozpoznaje zażalenia na postanowienia i zarządzenia nie zamykające drogi do wydania wyroku.

Sąd okręgowy jest sądem odwoławczym w sprawach o wykroczenia, rozpoznaje również apelację oraz zażalenia na postanowienia i zarządzenia zamykające drogę do wydania wyroku.

Sąd apelacyjny jest sądem, który rozpoznaje środki odwoławcze od orzeczeń i zarządzeń wydawanych w pierwszej instancji przez sąd okręgowy oraz inne sprawy przekazane mu przez ustawę.

Sąd Najwyższy rozpoznaje kasację oraz inne sprawy, które zostają mu przekazane przez ustawę.

Skład sądu

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia sąd rejonowy orzeka na rozprawie i na posiedzeniu jednoosobowo.

Sąd okręgowy i wojskowy sąd okręgowy w sprawach przekazanych im ustawą rozpoznają sprawy również jednoosobowo, chyba że ustawa stanowi inaczej lub prezes sądu zarządzi orzekanie w składzie 3 sędziów.

Sąd apelacyjny oraz Sąd Najwyższy, wojskowy sąd okręgowy i Sąd Najwyższy-Izba Wojskowa, orzekają jednoosobowo, chyba że ustawa stanowi inaczej lub Prezes Sądu Najwyższego zarządzi orzekanie w składzie 3 sędziów.

Wyłączenie sędziego z mocy samego prawa, może nastąpić w każdym czasie trwania postępowania w sprawach o wykroczenia.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK