| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Czy mandat może zostać uchylony?

Czy mandat może zostać uchylony?

Za wykroczenie drogowe grozi mandat, ten fakt znany jest każdemu kierowcy. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy ukarani mandatem, a uważamy, że nie popełniliśmy czynu zabronionego? Opcje są dwie – zależne od tego, czy mandat już przyjęliśmy czy jeszcze nie.

Odmowa przyjęcia mandatu

Jeżeli uważamy, że nie popełniliśmy wykroczenia, a policjant chce nas ukarać mandatem, możemy odmówić jego przyjęcia. Sprawa, owszem, może się trochę wydłużyć, gdyż będzie rozpatrywana przez sąd, ale to jedyna droga, by udowodnić naszą niewinność.

Uchylenie mandatu

Podpisanie mandatu oznacza jego przyjęcie, a co za tym idzie – staje się on prawomocny. Nie oznacza to jednak, że nie mamy już żadnej możliwości odwołania się od niego, jeżeli podważamy zasadność jego nałożenia.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Art.101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje nadzwyczajny środek zaskarżenia, jakim jest możliwość uchylenia prawomocnego mandatu karnego. Przepis ten stanowi, iż mandat podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabroniony jako wykroczenie.

Oznacza to, że z wnioskiem o uchylenie mandatu możemy wystąpić jedynie wówczas, gdy został on nałożony za czyn, który w ogóle nie jest wykroczeniem. Nie bada się, czy sprawca wykroczenia był winny czy też nie albo czy dana osoba mogła zostać ukarana mandatem.

W zależności od wyniku sprawy, sąd wydaje postanowienie o uchyleniu mandatu (i zwrocie uiszczonej kwoty, jeżeli już za mandat zapłaciliśmy) lub odmowie uchylenia, jeżeli nie znalazł podstaw do takiego rozstrzygnięcia. Postanowienie w tym przedmiocie jest niezaskarżalne.

Kiedy i gdzie?

Wniosek o uchylenie mandatu powinien zostać złożony przez ukaranego w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu (czyli od jego przyjęcia – w przypadku mandatu kredytowanego, lub zapłaty – w przypadku mandatu zaocznego). Mandat może zostać uchylony również z urzędu.

Termin 7-dniowy na złożenie wniosku jest terminem zawitym. Oznacza to, jeżeli z przyczyn od nas niezależnych nie będziemy mogli złożyć wniosku w tym terminie, możemy wnioskować o jego przywrócenie. Należy wówczas złożyć do sądu wniosek o przywrócenie terminu wraz z wnioskiem o uchylenie mandatu.

Gdzie złożyć wniosek? Kodeks wskazuje, iż ma być to sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. Będzie to więc sąd rejonowy (wydział grodzki lub karny).

Zobacz również: Sprawy karne

Sprawa rozpatrywana jest na posiedzeniu, w którym może uczestniczyć ukarany oraz organ lub przedstawiciel organu, którego funkcjonariusz nałożył mandat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »