| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy można wypłacać zarobki z góry

Czy można wypłacać zarobki z góry

W mojej firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 10 dnia każdego miesiąca. Ostatnio byłam na zwolnieniu 3 tygodnie. Czy mam obowiązek zwrotu kwoty, która została mi przepłacona?

Kodeks pracy stanowi, iż co najmniej raz w miesiącu, z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego należy wypłacać wynagrodzenie.

Nie ma jednak przepisu, który zabraniałby wypłacania wynagrodzenia z góry. Jeśli zaistnieje sytuacja, kiedy pracownik otrzyma wypłatę w kwocie wyższej niż należne wynagrodzenie, wówczas pracownik jest zobowiązany zwrócić nadpłaconą część wynagrodzenia.

Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia z góry, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje prawo do otrzymanego wynagrodzenia.

Pracodawca zatem będzie mógł odliczyć z kolejnego wynagrodzenia za pracę to, co pracownikowi nie było należne, a co wcześniej pracodawca pracownikowi wypłacił, zgodnie z przyjętym terminem wypłaty wynagrodzeń.

Podstawa prawna: Art. 85 § 2 i 87 § 7 Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »