| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu możemy podlegać obowiązkowo lub dobrowolnie. W każdym jednak przypadku konieczne jest opłacanie składki w określonej wysokości.

Minimalne wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru składek w przypadku duchownych.

W przypadku osób pobierających świadczenia socjalne, zasiłek socjalny oraz wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego, podstawę wymiaru stanowi kwota świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie świadczenia górniczego.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem stanowi kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne stanowi kwota tego świadczenia.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego stanowi kwota tego zasiłku.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracującym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. 

Zobacz także: Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniu stanowi zadeklarowana kwota. Nie może być jednak niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz także: Jak można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK