| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Jak można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Jak można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego umożliwia ciągłość ubezpieczeń, które w przyszłości mogą dać ubezpieczonym emeryturę lub rentę.

Osoby, które utraciły tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia, na przykład przez utratę pracy mogą kontynuować opłacanie składek emerytalnych i rentowych. Z dobrodziejstwa kontynuowania ubezpieczenia mogą skorzystać także obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatele polscy wykonujący pracę w podmiotach zagranicznych na Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa, którzy w tym okresie przystąpili do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Nie ma możliwości kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w przypadku posiadania więcej, niż jednego tytułu do ubezpieczeń, z których jeden jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i jeden z tych tytułów wygaśnie. Dzieje się tak ponieważ obowiązkowe podleganie ubezpieczeniu wynika z drugiego tytułu.

Zobacz także: Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu

Osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podlegają tylko tym ubezpieczeniom, nie podlegają ubezpieczeniom chorobowym i wypadkowym.

Osoby podejmujące decyzję o kontynuowaniu ubezpieczenia emerytalne i rentowe muszą w tej sprawie złożyć stosowny wniosek. Co ważne mogą złożyć go w wybranym przez siebie terminie. Od dnia wskazanego we wniosku osoby te będą podlegać ubezpieczeniu. Data określona we wniosku może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Jednak data nie może być wcześniejsza niż pierwszy dzień po ustaniu tytułu do ubezpieczeń.

Czy jest jakiś formularz wniosku, czy zainteresowany kontynuowaniem ubezpieczenia może złożyć go w dowolnej formie. Osoba składa zgłoszenie do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 19 00 xx.

Wniosek musi zostać złożony w jednostka terenowej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.

Kontynuacja ubezpieczenia polega na samodzielnym opłacaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zadeklarowana kwota, czyli kwota dowolna. Nie może być jednak niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 30-krotności prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok kalendarzowy. W przypadku, kiedy Jeżeli limit rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostanie przekroczony, składki nie powinny być odprowadzane do końca danego roku kalendarzowego.

Za każdy miesiąc trwania dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych należne składki ubezpieczony wykazuje w składanej za siebie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Deklaracja powinna być złożona i składki powinny być opłacone w terminie do 10 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Zobacz także: Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »