REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ewa Ryś
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zadeklarowana kwota, czyli kwota dowolna.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zadeklarowana kwota, czyli kwota dowolna.

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego umożliwia ciągłość ubezpieczeń, które w przyszłości mogą dać ubezpieczonym emeryturę lub rentę.

Osoby, które utraciły tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia, na przykład przez utratę pracy mogą kontynuować opłacanie składek emerytalnych i rentowych. Z dobrodziejstwa kontynuowania ubezpieczenia mogą skorzystać także obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatele polscy wykonujący pracę w podmiotach zagranicznych na Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa, którzy w tym okresie przystąpili do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

REKLAMA

Nie ma możliwości kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w przypadku posiadania więcej, niż jednego tytułu do ubezpieczeń, z których jeden jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i jeden z tych tytułów wygaśnie. Dzieje się tak ponieważ obowiązkowe podleganie ubezpieczeniu wynika z drugiego tytułu.

Zobacz także: Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu

Osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podlegają tylko tym ubezpieczeniom, nie podlegają ubezpieczeniom chorobowym i wypadkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie

REKLAMA

Osoby podejmujące decyzję o kontynuowaniu ubezpieczenia emerytalne i rentowe muszą w tej sprawie złożyć stosowny wniosek. Co ważne mogą złożyć go w wybranym przez siebie terminie. Od dnia wskazanego we wniosku osoby te będą podlegać ubezpieczeniu. Data określona we wniosku może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Jednak data nie może być wcześniejsza niż pierwszy dzień po ustaniu tytułu do ubezpieczeń.

Czy jest jakiś formularz wniosku, czy zainteresowany kontynuowaniem ubezpieczenia może złożyć go w dowolnej formie. Osoba składa zgłoszenie do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 19 00 xx.

Wniosek musi zostać złożony w jednostka terenowej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.

Jak opłacać składki

Kontynuacja ubezpieczenia polega na samodzielnym opłacaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zadeklarowana kwota, czyli kwota dowolna. Nie może być jednak niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 30-krotności prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok kalendarzowy. W przypadku, kiedy Jeżeli limit rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostanie przekroczony, składki nie powinny być odprowadzane do końca danego roku kalendarzowego.

Za każdy miesiąc trwania dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych należne składki ubezpieczony wykazuje w składanej za siebie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Deklaracja powinna być złożona i składki powinny być opłacone w terminie do 10 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Zobacz także: Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA