| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla wszystkich ubezpieczonych wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, a na ubezpieczenie rentowe 6 proc. podstawy wymiaru.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających świadczenia socjalne wypłacane w okresie urlopu oraz osób pobierających zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia oraz osób pobierających wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie, finansuje w całości budżet państwa.

Za osoby rezygnujące z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują w całości ośrodki pomocy społecznej.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne finansuje w całości wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bezrobotnych finansują w całości powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy. W całości powiatowe urzędy pracy opłacają składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających stypendium na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych

Składki osób pobierających stypendium w okresie szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego, kierowanych przez podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy, finansują w całości, z własnych środków, podmioty kierujące.

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe duchownych podlegających obowiązkowo tym ubezpieczeniom finansują duchowni – w wysokości 20 proc. składki oraz Fundusz Kościelny w wysokości 80 proc. składki. Ponadto Fundusz Kościelny finansuje w całości składki za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych, misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych.

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia duchowni sami opłacają sobie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zobacz także: Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK