| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży

Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży

Osoby zarabiające, objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają zapewnione świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa. A jak wygląda sytuacja bezrobotnych matek, które nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym?

Okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o czas zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Pod warunkiem, że przypadają one na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, oraz na okresy nieprzysługiwania zasiłku.

Zuzannie T. przyznano zasiłek dla bezrobotnych na 6 miesięcy. W 5 miesiącu pobierania tego zasiłku bezrobotna urodziła dziecko. W związku z tym 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zostanie jej wydłużony jeszcze o 20 tygodni.

Niezależnie od powyższego (już po urodzeniu dziecka) bezrobotny rodzic, który samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko do lat 7, może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem, jeżeli podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową lub zostanie skierowany przez urząd pracy na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie. Warunkiem uzyskania prawa do refundacji jest osiąganie z tego tytułu miesięcznie przychodów nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoba, która chce otrzymać refundację kosztów opieki na dzieckiem do lat 7, musi złożyć wniosek w urzędzie pracy. Każdy z urzędów ma swoje formularze wniosków, które najczęściej są dostępne na stronie internetowej urzędu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaje zawarta umowa cywilnoprawna regulująca wysokość i zasady wypłacania refundacji.

Refundacja kosztów opieki na dzieckiem następuje po udokumentowaniu poniesionych kosztów, w wysokości uzgodnionej, nie wyższej jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych na każde dziecko, na opiekę którego poniesiono koszty.

Refundacja może być przyznana na okres do 6 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, bądź na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Osoba bezrobotna może również złożyć wniosek o wypłatę zaliczki na refundację kosztów opieki nad dzieckiem.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK