| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wydłużyła okres urlopu dla rodziców dzieci adopcyjnych. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 1 tygodnia w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie.

Dotychczas urlop ojcowski dla rodzica adopcyjnego wynosił 1 tydzień i można było z niego korzystać tylko do czasu, gdy dziecko ukończy 12 miesiąc życia. W wyniku nowelizacji przepisów Kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Należy jednak wyjaśnić, że obecnie urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych wynosi 1 tydzień i dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. jego wymiar zwiększy się do 2 tygodni.

Zobacz także:Jak otrzymać zasiłek macierzyński w razie adopcji?

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Co ważne pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Pracownik, który:

  • przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia bądź też
  • przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem) może otrzymać zasiłek macierzyński. Konieczne jest jednak, aby adopcja nastąpiła w okresie, w którym pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Od 1 stycznia 2011 r. ubezpieczony – ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. – w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.

Zobacz także dział: Zasiłek macierzyński

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK