| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński 2012

Zasiłek macierzyński 2012

Jak będzie wyglądać zasiłek macierzyński w 2012 roku? Jakie trzeba spełnić kryteria by go otrzymać? Zasadniczo zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w kresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Czasami może on przysługiwać także ojcu, pod warunkiem opłacania przez niego ubezpieczenia chorobowego.

Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

1) urodziła dziecko;

2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;

3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Powyższe zasady stosuje się także do ojca, jeżeli był on objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Warto dodać, że w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą oni zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku z zasiłku macierzyńskiego nie będzie mogła skorzystać osoba opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe, która w ramach rodziny zastępczej zawodowej przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia)- bez względu czy osoba jest spokrewniona z dzieckiem czy nie.

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

Jeżeli  ubezpieczenie chorobowe ustało w czasie trwania ciąży, wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy - zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Jeżeli z ubezpieczoną rozwiązano stosunek pracy w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia przysługuje również pracownicy, która została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.

Przez jaki okres czasu przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W związku z nowelizacją ustawy Kodeks pracy od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także urlopu ojcowskiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK