| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje po nieubezpieczonym zmarłym?

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje po nieubezpieczonym zmarłym?

Zanim złożymy wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego powinniśmy upewnić się, że będzie on nam przysługiwał, aby uniknąć przykrej okoliczności udzielenia odmowy jego wypłaty przez ZUS.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje z ubezpieczenia rentowego, w razie śmierci osoby, która:

  • podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania umowy o pracę, zlecenia, pracy nakładczej),
  • pobierała emeryturę lub rentę,
  • w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  • była członkiem rodziny osoby ubezpieczonej bądź osoby pobierającej emeryturę lub rentę,
  • pobierała zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz: Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Należy więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na sytuację osoby zmarłej.

Jeżeli zmarły był objęty w chwili śmierci ubezpieczeniem społecznym, bądź był uprawniony do renty lub emerytury, będziemy mogli ubiegać się bez przeszkód o zasiłek pogrzebowy, jeśli ponieśliśmy koszty pogrzebu. Zachowamy prawo do zasiłku nawet w sytuacji, kiedy sami nie jesteśmy ubezpieczeni.

Mąż pani Janiny W. zmarł 20 sierpnia 2008r. W chwili śmierci nie podlegał ubezpieczeniu rentowemu z żadnego tytułu, ale pobierał z ZUS zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Pani Janina jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zgłoszoną z tego tytułu jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego przez Powiatowy Urząd Pracy. Pani Janina choć sama nie jest ubezpieczona, ma prawo wnioskować o zasiłek pogrzebowy po zmarłym mężu, ponieważ pokryła wszelkie koszty pogrzebu. Do wniosku o zasiłek załącza rachunki za pochówek oraz odpis aktu zgonu męża i aktu małżeństwa.

W przypadku, kiedy osoba zmarła nie była ubezpieczona, nie oznacza to jeszcze pozbawienia nas prawa do zasiłku. Zasiłek pogrzebowy przysługuje bowiem m.in. w razie zgonu członka rodziny ubezpieczonego. Możemy się więc starać o świadczenie, o ile sami jako wnioskodawca podlegamy ubezpieczeniu rentowemu lub pobieramy rentę bądź emeryturę i ponieśliśmy koszty pochówku naszego krewnego.

Do wniosku o przyznanie zasiłku pogrzebowego musimy wtedy dołączyć oprócz rachunków kosztów za pogrzeb, dokumenty stwierdzające pokrewieństwo z osobą zmarłą (stosowny odpis aktu Urzędu Stanu Cywilnego) oraz potwierdzenie naszego płatnika składek, że zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia rentowego (np. pismo pracodawcy lub zleceniodawcy).

Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy

20 letni syn pana Ryszarda M. i pani Lidii M. zmarł 16 maja 2008r. w wyniku wypadku samochodowego. Pan Ryszard M. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie kurierskiej jako kierowca i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Pani Lidia M. nie pracuje i nie ma prawa do renty lub emerytury. Zmarły syn państwa M. był studentem, wykonującym umowę zlecenia na rzecz lokalnej gazety. Z tego tytułu jednak nie podlegał ubezpieczeniom społecznym jako student do 26 roku życia. Rodzice ponieśli koszty pochówku syna. O zasiłek pogrzebowy powinien wnioskować pan Ryszard M., korzystając z prawa do zasiłku po synu, który był członkiem rodziny osoby ubezpieczonej. Do wniosku o zasiłek powinien dołączyć oprócz rachunków kosztów pogrzebu: odpis aktu zgonu syna i zaświadczenie swojego pracodawcy o zgłoszeniu do ubezpieczenia rentowego jako pracownika.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

avatar

2014-05-03 10:25 Zgłoś

ZMARŁ MÓJ TATA W CHWILI ŚMIERCI BYŁ NIE UBEZPIECZONY I NIE NALEŻAŁ SIĘ ZASIŁEK POGRZEBOWY DLA NIEGO PONIWEWAŻ JA TEŻ JESTEM NIE UBEZPIECZONA,MOGŁA GO POCHOWAĆ SIOSTRA I TAK TEŻ BYŁO.TYLKO MAM PYTANIE GDZIE SĄ PIENIĄDZE KTÓRE PŁACIŁ SKŁADKI PRZEZ 35 LAT I NIGDY NIE CHOROWAŁ(ŚMIERĆ BYŁ NAGŁA W WIEKU 56 LAT)ZUSY SĄ DLATEGO TAKI PIĘKNE A NIE KONIECZNIE POCHÓWEK ZMARŁEGO TO ICH NAJMNIEJ INTERESUJE.JEST W PRAWIE STRASZNA ZNIECZULICA I OBOJĘTNOSĆ DLA OSÓB Z MNIEJSZYM ZASOBEM PIENIĘDZY

avatar

2014-04-07 20:17 Zgłoś

witam, potrzebuje pomocy, zmarl wlasnie moj kuzyn, samotny, bezdzietny, zarejestrowany w PUP, korzystajacy z GOPS-u, w swoim zyciu pracowal kilka razy na umowe o prace, ma jedynie siostre ktora zorganizowala pogrzeb, jednak nie ma pieniedzy, jest bezrobotna maz tez, GOPS pokryl koszt ale rzada zwrotu w przeciagu 6 miesiecy, a ZUS odmowil zasilku pogrzebowego, niewiemy co robic, gdyz siostra zmarlego niema z czego oddac pieniedzy do GOPSu a zasilku niewie dlaczego niedostanie, prosze o jakas odpowiedz

avatar

2014-03-26 05:49 Zgłoś

zmarł mój siostrzeniec kawaler bezdzietny.Był bezrobotny i bez prawa do zasiłku z MOPS.Ja pokryłem wszystkie koszty pogrzebu.ZUS i MOPS nie chcą zwrócić żadnych kosztów pogrzebu.Proszę o przystępne wyjaśnienie tej sytuacji.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem Infor.pl »