REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po 30 IX zaświadczenie dla 5400 osób niepełnosprawnych. Być może zaświadczenia będą wysłane po prostu pocztą [Nowelizacja PDF]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Po 30 IX opiekunowie 5400 osób niepełnosprawnych dostaną zaświadczenie. Zaświadczenie można otrzymać pocztą
Po 30 IX opiekunowie 5400 osób niepełnosprawnych dostaną zaświadczenie. Zaświadczenie można otrzymać pocztą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

5400 osób niepełnosprawnych skorzysta na najnowszej zmianie prawa. Cel nowelizacji? Także 17-latkowie i 18-latkowie, którym niedługo wygaśnie orzeczenie o niepełnosprawności, będą mogli skorzystać z nowej instytucji przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności. Teraz opiekunowie muszą zadbać o jak najszybsze otrzymanie zaświadczeń z nowym terminem ważności orzeczenia. I na tej podstawie odzyskać wszystkie stracone świadczenia. Jest możliwe, że zaświadczenia zostaną przez PZON wysłane zainteresowanym pocztą.

Sejm rozwiązał problem niepełnosprawnych nastolatków. Orzeczenie o niepełnosprawności zostały przedłużone (nowe przepisy wchodzą w życie 30 września). Zostają też przywrócone wszystkie uprawnienia, które wygasły przed wejściem w życie nowych przepisów. 

REKLAMA

Poniżej treść nowelizacji w PDF:

ustawa

ustawa

Od 30 IX opiekunowie 5400 osób niepełnosprawnych dostaną zaświadczenie. I mogą kupić pieluchomajtki

Kluczowa dla tych osób jest nie tylko możliwość przedłużenia orzeczenia, ale i otrzymania zaświadczenia na podstawie, którego rodzice mogą kupić np. pieluchomajtki. 

Przykład

Niepełnosprawne dziecko (wiek 17 lat) ma wyznaczoną na 22 października komisję orzeczniczą PZON. Jest pewne, że 22 października komisja wyda identyczne orzeczenie (stan zdrowia się nie zmienił).

Według poprzednich przepisów:

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka wygasło 30 września 2024 r. PZON nie wydał zaświadczenia o przedłużeniu ważności orzeczenia (bo wygasło). Od 1 października 2024 r. matka dziecka nie mogła pozyskać (ze zniżką albo za darmo) np. pieluchomajtek.

Według znowelizowanych przepisów (od 30 września 2024 r.) - tu problem, kiedy te przepisy będą w Dzienniku Ustaw?: 

Orzeczenie o niepełnosprawności nie wygasło 30 września 2024 r. Zostało przedłużone o 6 miesięcy. PZON wyda zaświadczenia. Na podstawie zaświadczenia matka dziecka może otrzymać (ze zniżką albo za darmo) np. pieluchomajtki.

Dlaczego podajemy przykład pieluchomajtek? Bo napisała do nas mama bliźniaczek, która ma kłopoty z ich kupnem (na podstawie poprzednich przepisów).

List od mamy niepełnosprawnych bliźniaczek - przedłużenie orzeczenia i zaświadczenie

Ważne

(…) wraz z 30 września poważnym problemem staje się zaopatrzenie medyczne dla takich osób, np. Pieluchomajtki (bez orzeczenia i zlecenia  nie można kupić z dofinansowaniem NFZ) 

Jestem matką dzieci (bliźniaczki) z takimi potrzebami, po wygaśnięciu orzeczenia od października zostajemy bez funduszy, ubezpieczenia zdrowotnego i  zaopatrzenia medycznego. Termin komisji mamy wyznaczony na 22 listopada. (2 miesiące) W październiku mamy zaplanowany zabieg operacyjny.... Telefon pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych jest nieczynny, Rzecznika praw dziecka również rozłącza.... Rodzice zostają pozostawieni samym sobie

Zaświadczenie można otrzymać pocztą

W sytuacji opisanej w liście zaświadczenie można otrzymać pocztą. Tak można odczytać nowe przepisy (mówią, że PZON wydaje zaświadczenia). Zobaczymy, czy tak się rzeczywiście stanie, czy jednak potrzebna będzie wizyta osobista.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE! Dzieci Czytelniczki będą dysponowały nowym orzeczeniem już 22 października. Wtedy zaświadczenie nie będzie już im potrzebne.

Pełna treść nowelizacji 

USTAWA z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Art. 1. W ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089 i 1165) w art. 6bb uchyla się ust. 2.

REKLAMA

Art. 2. 1. Decyzje i rozstrzygnięcia, na mocy których przyznano prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej albo świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w żłobku”, wydane na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których okres ważności uległ przedłużeniu na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 zmienia się w zakresie okresu, na jaki przyznano prawo do tych świadczeń, zasiłków albo dodatków, z uwzględnieniem określonego w art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

2. Postępowanie w sprawie zmiany decyzji i rozstrzygnięć przyznających prawo do świadczeń, zasiłków albo dodatków, o których mowa w ust. 1, wszczyna się z urzędu na podstawie danych z systemu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, lub danych z zaświadczenia, o którym mowa w art. 6bb ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1. Przepisów art. 10 i art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) nie stosuje się.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także do decyzji i rozstrzygnięć w których upłynął już okres, na który przyznano prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń, zasiłków albo dodatków.

REKLAMA

Art. 3. 1. Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283), została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony od terminu ważności tego orzeczenia, którego okres ważności uległ przedłużeniu na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.

2. Zmiana decyzji w przypadku, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie danych z systemu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, lub danych z zaświadczenia, o którym mowa w art. 6bb ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, i nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także do decyzji, w których upłynął już okres, na który przyznano prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń z pomocy społecznej.

Art. 4. 1. Do osób niepełnosprawnych, o których mowa w art. 6bb ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, które ukończyły 16 rok życia po dniu 30 września 2024 r. stosuje się art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.

2. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczących wniosków osób niepełnosprawnych, o których mowa w art. 6bb ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, dotyczących wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, stosuje się art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.

3. Osobom niepełnosprawnym, o których mowa w ust. 1 i 2, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje zaświadczenie określające nowy termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności, uwzględniając przepisy art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.

Art. 5. W decyzjach, o których mowa w art. 6b3 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, wydanych w wyniku rozpatrzenia wniosków złożonych w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r., poziom potrzeby wsparcia, o którym mowa w art. 4b ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, ustala się od dnia złożenia wniosku.

Art. 6. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 i art. 4, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 30 września 2024 r.

                                                                            MARSZAŁEK SEJMU

                                                                             / – / Szymon Hołownia

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarząd Poczty Polskiej chce zrównania pensji minimalnej w spółce z płacą minimalną

Zarząd Poczty Polskiej przedstawił właśnie projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, proponuje w nim zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej. Tak wynika z opublikowanego komunikatu Poczty Polskiej.

Idą zmiany w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Jakie są nowe propozycje rządu?

Rząd zauważył, że występują trudności z zapewnieniem opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Mamy więc nowe propozycje. Zmiany mają polegać m.in. na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

Jakie są prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi? Jak w tym zakresie wspiera powodzian nowa ustawa?

W wyniku wrześniowej powodzi stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. Realnie powódź dotknęła 57 tys. osób, które nadal usuwają jej skutki ze swoich domów czy miejscowości. Warto wiedzieć, jak w tym zakresie wspiera powodzian ustawa, określająca prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje? Jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi? Przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy? Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? 

REKLAMA

1780,96 zł comiesięcznego świadczenia uzupełniającego. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać świadczenie?

1780,96 zł – o taką kwotę mogą ubiegać się osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w razie braku dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązkowy system kaucyjny dla placówek handlowych powyżej 200 m2 [sklepy zachęcają: ​1 butelka = 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł + wartość kuponu rabatowego]. Co z nakrętkami?

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązkowy system kaucyjny dla placówek handlowych powyżej 200 m2. Duże sieci sklepów zachęcają np. taką reklamą: ​1 butelka = 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł + wartość kuponu rabatowego. My pytamy, ale jak mają funkcjonować butelkomaty, co z nakrętkami?

Jesteś aktywnym zawodowo emerytem lub rencistą? Możesz stracić emeryturę

Nie każdy jest świadomy tego, że aktywność zawodowa na emeryturze (lub podczas pobierania renty), może pozbawić emeryta (lub odpowiednio – rencistę) świadczenia emerytalno-rentowego. Mowa o tzw. limitach dorabiania do emerytury (lub renty), których przekroczenie powoduje zmniejszenie świadczenia lub nawet zawieszenie jego wypłacania. Od powyższej zasady, ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki i – co do zasady – dorabiać bez ograniczeń, może emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny, chyba, że kontynuuje on zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy.

800 zł plus 1000 zł plus 1500 zł po urodzeniu dziecka. Trzeba złożyć trzy wnioski żeby dostać te świadczenia do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia

800 zł plus 1000 zł plus 1500 zł po urodzeniu dziecka. Trzeba złożyć trzy wnioski żeby dostać te świadczenia do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Sprawdź, które ze świadczeń przysługują przed 1 rokiem życia dziecka.

REKLAMA

4 świadczenia dla rodzin w 2024 i 2025

4 świadczenia dla rodzin w 2024 i 2025. Niektóre z poniższych świadczeń przysługują niezależnie od dochodu w rodzinie. Jedno ze świadczeń przysługuje raz w roku, inne są wypłacane co miesiąc. Sprawdź, co zrobić, by uzyskać określone świadczenia.

MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. 1 112 zł, 2 000 zł, 2 700 zł rocznie. 11 świadczeń zwolnionych z PIT

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym? MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. 1 112 zł, 2 000 zł, 2 700 zł rocznie. 11 świadczeń zwolnionych z PIT

REKLAMA