reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty dla matki pozamałżeńskiego dziecka w Niemczech

Alimenty dla matki pozamałżeńskiego dziecka w Niemczech

Matce przysługują zasadniczo roszczenia alimentacyjne przeciwko ojcu dziecka pozamałżeńskiego przez okres sześciu tygodni przed porodem i ośmiu tygodni po porodzie. Dotyczy to też przypadków poronienia i sytuacji, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

Na podstawie § 1615 l ust. 1 BGB (niem. Kodeks cywilny) matce przysługują zasadniczo roszczenia alimentacyjne przeciwko ojcu dziecka pozamałżeńskiego przez okres sześciu tygodni przed porodem i ośmiu tygodni po porodzie. Dotyczy to też przypadków poronienia i sytuacji, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

Ponadto matka ma dalsze roszczenia alimentacyjne, jeżeli z powodu ciąży albo choroby powstałej na skutek ciąży nie jest w stanie wykonywać pracy zarobkowej.

Z natury rzeczy powyższe roszczenia alimentacyjne przysługiwać mogą tylko matce. Dalsze roszczenia alimentacyjne nie są uzależnione od osoby matki, ale od rodzica, który wychowuje dziecko. Dla uproszczenia omawiamy roszczenia alimentacyjne matki pozamałżeńskiego dziecka.

§ 1615 l ust. 2 BGB przewiduje, że matce, która ze względu na opiekę i wychowanie dziecka, nie może wykonywać pracy zarobkowej, przysługują roszczenia alimentacyjne przeciwko ojcu nie będącemu jej mężem przez okres co najmniej trzech lat od chwili urodzenia dziecka (tzw. Basisunterhalt). Podjęcie pracy w tym trzyletnim okresie zależy tylko od własnego uznania matki. W tym czasie matka nie jest prawie zobowiązana do podjęcia pracy.

Zobacz również: Alimenty dla rodziców w Niemczech

 Jeżeli mata zdecyduje się na podjęcie pracy zarobkowej (która nie jest dla niej obligatoryjna), to część jej zarobków nie jest uwzględniana przy ustalaniu wysokości alimentów.

Od reformy prawa rodzinnego, która weszła w życie z dniem 1.08.2008 r. okresy roszczeń alimentacyjnych matek dzieci pozamałżeńskich zostały zrównane w stosunku do matek pozostających w związku małżeńskim.

Reforma ta była reakcją na orzeczenie Związkowego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28.02.200 r., który uznał, że zróżnicowanie okresów roszczeń alimentacyjnych matek ze względu na opiekę i wychowanie dzieci małżeńskich i pozamałżeńskich nie jest zgodne z Konstytucją.

 Także  po upływie trzech lat matce przysługują dalej roszczenia alimentacyjne, jeżeli odpowiada to zasadzie słuszności przy uwzględnieniu interesów dziecka oraz okoliczności danego przypadku (tzw. Billigkeitsunterhalt). Naturalnie, warunkiem dochodzenia roszczenia alimentacyjnego przeciwko ojcu dziecka jest prawne ustalenie jego ojcostwa.

Do czasu ustalenia ojcostwa matka dziecka pozamałżeńskiego ma prawną możliwość uzyskania tymczasowego rozporządzenia sądu rodzinnego (tzw. einstweilige Anordnung) ustalającego alimenty zarówno dla siebie samej, jak i dla dziecka. W tym sumarycznym postępowaniu sądowym matka musi tylko uwiarygodnić ojcostwo mężczyzny niebędącego jej mężem.

Roszczenia alimentacyjne są niezależne od regulacji władzy rodzicielskiej. Prawo do alimentów ma ten rodzic, który wychowuje dziecko. Jest to z reguły matka

Zgon ojca dziecka nie prowadzi do wygaśnięcia roszczeń alimentacyjnych.

Dzieci urodzone po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego są dziećmi pozamałżeńskimi w sensie § 1615 l BGB. Domniemanie ojcostwa przewidziane jest tylko w przypadku, w którym urodzenie dziecka nastąpi w ciągu 300 dni po rozwiązaniu małżeństwa przez zgon małżonka.

Przy ustalaniu wysokości alimentów matki dziecka pozamałżeńskiego musimy pamiętać o tym, iż ojcu powinna pozostać kwota 1200.00 EUR na własne utrzymanie bez względu na to, czy wykonuje on pracę zarobkową (tzw. angemessener Selbstbehalt).

Polecamy serwis: Alimenty

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama