REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Wioleta Matela
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

Na podstawie Konwencji Nowojorskiej

REKLAMA

Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.

REKLAMA

Stosuje się ją we wszystkich przypadkach, kiedy uchylający się od płacenia alimentów rodzic zamieszkuje w Belgii. Utrudnienia w przeprowadzeniu tej procedury mogą polegać na ustaleniu adresu dłużnika. W praktyce bez takiej wiedzy dochodzenie świadczeń alimentacyjnych za granicą jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe. O pomoc w ustaleniu aktualnego adresu dłużnika można zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Poniżej zamieszczamy adres i numer telefonu Wydziału Konsularnego:

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli
Rue des Francs 28
1040 Etterbeek Bruxelles
Belgique
Tel.
centrala (czynna całą dobę): 00 32 2 73 90 100 lub 101
sekretariat WK (codziennie od 8.30 do 16.30): 00 32 2 73 90 121
fax. 00 32 2 73 64 459 lub 73 60 464
e-mail : bebruamb3@msz.gov.pl

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszym krokiem jest złożenie do sądu w Polsce wniosku o przesłanie do sądu w kraju pobytu dłużnika alimentacyjnego dokumentów upoważniających ten sąd do przeprowadzenia egzekucji.

Wniosek składamy w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. W sądzie można również otrzymać wzór wniosku.

Wniosek powinien zawierać:

  • imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, obywatelstwo i zawód lub zajęcie uprawnionego, jak również w zależności od konkretnego przypadku nazwisko i adres jego ustawowego przedstawiciela;
  • imię i nazwisko zobowiązanego; nadto, jeżeli uprawniony posiada co do tego wiadomości, adresy zobowiązanego z ostatnich pięciu lat, jego datę urodzenia, obywatelstwo, i zawód lub zajęcie;
  • bliższe dane dotyczące podstaw, na których opiera się roszczenie, rodzaju i wysokości żądanych świadczeń alimentacyjnych oraz inne mające znaczenie dane, dotyczące na przykład stosunków majątkowych i rodzinnych uprawnionego i zobowiązanego.

Do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo dla organu zagranicznego do działania w zastępstwie uprawnionego.

Od wniosku nie pobiera się opłat.

Rozporządzenia unijne

Alimentów z zagranicy można dochodzić także na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie w stosunku do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii i w odniesieniu do wyroków wydanych po dniu 1 marca 2002 roku. Zgodnie z rozporządzeniem, posiadając wyrok zasądzający alimenty wydany w jednym kraju członkowskim UE, można starać się o jego egzekucję bezpośrednio w kraju, w którym przebywa dłużnik alimentacyjny. W tym przypadku również konieczne jest wskazanie adresu zamieszkania lub przynajmniej miejsca zatrudnienia dłużnika za granicą. Trudność tej procedury polega również na tym, że wniosek do właściwego organu państwa obcego należy złożyć w języku tego państwa. Warto tu zatem skorzystać z pomocy prawnika.

Od czerwca łatwiejsza egzekucja alimentów z zagranicy

Od czerwca 2011 r. mają obowiązywać przepisy rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które zmieniają przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001. Nowe uregulowania mają na celu znaczne ułatwienie egzekucji alimentów z Unii. Egzekucja na podstawie polskiego wyroku po nadaniu mu klauzuli wykonalności w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie przeprowadzana niemal automatycznie bez dodatkowych formalności. Ponadto rodzice dochodzący roszczeń alimentacyjnych w innym państwie na rzecz dzieci do 21 roku życia otrzymają w nim prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. 

Zobacz również: Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Egzekucja alimentów w Belgii

Egzekucja alimentów za granicą odbywa się według prawa obcego. Zgodnie z obowiązującym w Belgii Kodeksem Sądowym egzekucja alimentów dokonywana jest z ruchomości lub nieruchomości dłużnika alimentacyjnego oraz z jego wynagrodzenia za pracę. Ponadto w Belgii istnieje również mechanizm egzekucji uproszczonej. Polega on na możliwości podejmowania przez osobę uprawnioną do świadczeń określonych kwot z przychodów dłużnika.

Podstawa prawna:

Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą (Dz. U. z 1961 r., Nr 17, poz. 87);
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych;
Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA