reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Fundusz alimentacyjny 2020 r. – wyższe kryterium dochodowe i inne planowane zmiany

Fundusz alimentacyjny 2020 r. – wyższe kryterium dochodowe i inne planowane zmiany

Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń alimentacyjnych ma zostać podwyższone od października 2020 r. Osoby wnioskujące o świadczenia nie będą musiały przedstawiać papierowych zaświadczeń o dochodach. Planowane zmiany mają ułatwić uzyskiwanie świadczeń.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rada Ministrów powinna przyjąć projekt w II kwartale 2020 r.

Fundusz alimentacyjny – kryterium dochodowe odpowiadające płacy minimalnej

Jedną z ważnych zmian jest wzrost kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowa kwota miałaby obowiązywać od października 2020 r.

Ponadto MRPiPS chce wprowadzenia specjalnego mechanizmu wzrostu kryterium dochodu, aby każdorazowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę nie powodował, iż osoby samotnie wychowujące jedno dziecko tracą prawo do świadczeń.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Do katalogu dochodów nieopodatkowanych mają dołączyć stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków budżetu państwa. Nowe przepisy doprecyzują też sposób wyłączenia trzynastej emerytury z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Gmina pozyska dane o dochodach z systemu

Projektowane przepisy przewidują również uruchomienie nowej usługi, dzięki której gminy będą mogły same pozyskać dane podatkowe z Ministerstwa Finansów niezbędne do ustalenia dochodu w postępowaniach o świadczenia rodzinne i świadczenia z FA. Chodzi o dochody z tytułu działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, ryczałt od przychodów osób duchownych). Usługa ma również obejmować pozyskiwanie danych o przychodach  osiąganych przez osoby do ukończenia 26. roku życia, które zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Specjalne przepisy przewidziano również dla przypadków zmiany miejsca zamieszkania osoby wnioskującej o świadczenia z FA.

Nowe rozwiązania dla dłużników alimentacyjnych

Do planowanych rozwiązań dotyczących dłużników alimentacyjnych należą:

  • wprowadzenie regulacji, które jednoznacznie będą wskazywały, że nie usuwa się z Biur Informacji Gospodarczej informacji o długach dłużników alimentacyjnych wobec skarbu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, dopóki długi te nie zostaną na rzecz skarbu państwa spłacone;
  • wprowadzenie doprecyzowania, że odpowiedzialność pracodawcy w przypadku bezumownego zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego lub wypłacania mu wynagrodzenia „pod stołem”, skutkująca zwiększoną kwotą grzywny, ograniczona jest do przypadków pracowników ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych;
  • wprowadzenie regulacji stanowiącej, że Krajowym Rejestrze Zadłużonych ujawnieni będą zarówno dłużnicy, wobec których toczy się zarówno egzekucja świadczeń alimentacyjnych jak i dłużnicy wobec których toczy się egzekucja należności budżetu państwa.

Polecamy serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 12.03.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń alimentacyjnych ma zostać podwyższone od października 2020 r./Fot. Shutterstock
Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń alimentacyjnych ma zostać podwyższone od października 2020 r./Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama