REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalna płaca 2020 – stawka godzinowa

Minimalna płaca 2020 – stawka godzinowa na zleceniu i przy świadczeniu usług. Nowa kwota za godzinę pracy. / fot. Shutterstock
Minimalna płaca 2020 – stawka godzinowa na zleceniu i przy świadczeniu usług. Nowa kwota za godzinę pracy. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalna płaca określana jest także w postaci stawki godzinowej. Jest to najniższa stawka dla osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi. Ile wyniesie stawka godzinowa brutto i netto w 2020 r.?

Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. - zlecenie i świadczenie usług

Określenie minimalnej stawki godzinowej dotyczy osób wykonujących pracę na podstawie zlecenia bądź świadczących usługi. Minimalna stawka godzinowa jest więc minimalną wysokością wynagrodzenia jaką można otrzymać w zamian za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Funkcjonuje od 1 stycznia 2017 r. i jest corocznie podwyższana.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi jest:

  • osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub państwem EOG, niezatrudniająca pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami (tzw. jednoosobowy przedsiębiorca) oraz
  • osoba fizyczna niewykonująca działalności gospodarczej.

Jeśli jedna z powyższych osób przyjmuje zlecenie lub świadczy usługi na podstawie umów z art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego na rzecz przedsiębiorcy lub na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności, do wynagrodzenia za te czynności stosuje się minimalną stawkę godzinową. Kwota zapłaty za wykonanie zlecenia lub świadczenie usługi nie może być niższa za godzinę pracy niż aktualnie obowiązująca stawka godzinowa.

Coroczne ustalanie stawki godzinowej

Minimalna stawka godzinowa podobnie jak minimalna płaca corocznie ustalana jest w ramach negocjacji Rady Dialogu Społecznego. Wysokość stawki godzinowej waloryzowana jest o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny (2020 r.) czyli 2600 zł przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku trwania negocjacji (2019 r.) czyli 2250 zł. 

Ustalona ostatecznie stawka minimalna nie może być niższa niż kwota zaproponowana przez Radę Ministrów w ramach Rady Dialogu Społecznego, na co Rada Ministrów ma czas do 15 czerwca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa kwota zostaje ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w terminie do dnia 15 września każdego roku kalendarzowego. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 2019 r. od 1 stycznia 2020 r. minimalna stawka godzinowa wyniesie 17 zł brutto. Do końca 2019 r. było to 14,70 zł.

Minimalna stawka godzinowa w latach 2017-2020

Rok Minimalna stawka godzinowa (kwota brutto)
2017 13 zł 
2018 13,70 zł
2019 14,70 zł
2020 17 zł

W przypadku umów o pracę obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę: Płaca minimalna w 2020 r. - brutto i netto

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1778)

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2177)

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1145)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA