reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Czy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznałem jak mi się wydawało ojcostwo mojego syna. Okazał się jednak, że nie jestem biologicznym ojcem dziecka. Chciałbym unieważnić uznanie ojcostwa. Czy jest to możliwe. Dodam, że dziecko ma rok. 

Istnieje możliwość unieważnienia uznania ojcostwa. Może Pan, jako ojciec dziecka wystąpić z pozwem o unieważnienie uznania ojcostwo. Występuje Pan z pozwem przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku.

Mężczyzna, który uznał dziecko może żądać unieważnienia swojego uznania z powodu wady swojego oświadczenia woli, na przykład:

  • stan wyłączający świadome lub swobodne oświadczenie woli (np. działanie pod wpływem środka odurzającego,
  • błąd w czasie składania oświadczenia o uznaniu ojcostwa (np. błąd co do daty urodzenia się dziecka,
  • podstęp lub groźba mające na celu zmusić mężczyznę do uznania dziecka.

Zobacz: Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który dziecko uznał, może w ciągu roku od daty uznania żądać jego unieważnienia.

Podstawa prawna: Art. 80-83 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mężczyzna, który dziecko uznał, może w ciągu roku od daty uznania żądać jego unieważnienia.
Mężczyzna, który dziecko uznał, może w ciągu roku od daty uznania żądać jego unieważnienia.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama