reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Czy alimenty na dziecko muszą być równe

Czy alimenty na dziecko muszą być równe

Mój były mąż ma dziecko pozamałżeńskie. Domaga się obniżenia alimentów na dzieci pochodzące z naszego związku. Sąd przyznał nieślubnemu dziecku wyższe alimenty, motywując to faktem, iż matka dziecka jest rencistką. Czy dzieci nie powinny mieć prawa do równych alimentów?

Nie

Ojciec dziecka ma obowiązek płacenia alimentów na dzieci niezależnie, czy są to dzieci pochodzące ze związku małżeńskiego, czy dzieci ze związku pozamałżeńskiego. Fakt pochodzenia dziecka, ze związku pozamałżeńskiego nie oznacza, że dziecku przysługują niższe alimenty.

Wysokość alimentów nie zależy od pochodzenia dziecka, ale od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości finansowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Sąd ustalając obowiązek alimentacyjny ojca dzieci, bierze pod uwagę jego możliwości zarobkowe i sytuację finansową. Potrzeby poszczególnych dzieci mogą być różne. Zależy to od ich wieku, stanu zdrowia, zdolności, czy rodzaju szkoły do jakiej uczęszczają.

Z wiekiem potrzeby dziecka rosną. Ponadto inne są potrzeby dziecka chorego, a inne zdrowego. W przypadku chorego dziecka lub dziecka niepełnosprawnego, zwiększają się wydatki na jego utrzymanie. Znaczną część wydatków pokrywają koszty leczenia, koszty lekarstw czy specjalistycznych kursów rehabilitacyjnych.

W każdej sprawie o przyznanie alimentów sąd indywidualnie bada potrzeby każdego dziecka. Dlatego też zasądzane alimenty na poszczególne dzieci nie muszą być równe. Do utrzymania dziecka przyczyniać ma się także natka dziecka, z którą dziecko mieszka. Orzekając o alimentach sąd bierze pod uwagę zarobki i finansową sytuację matki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama